اتحاد برای نوید؛ ایران را به المپیک راه ندهید!

نوید افکاری کشتی‌گیر و شهروند معترض شیرازی متهم بود که فردی به نام «حسن ترکمان»، کارمند حراست شرکت آبفای این شهر را در مرداد ۹۷ به قتل رسانده است. در حالی که همان زمان خبرگزاری حکومتی فارس گزارش داده بود که ترکمان از عناصر امنیتی بوده و در اعتراضات مردمی آن روزها کشته شده است. نوید هرطور بود زیر شکنجه یا با طناب دار جانش را از دست داد و حالا فعالان مدنی کمپینی را برای حمایت از او و برادرانش که در زندان به سر می‌برند، تشکیل داده‌اند.

به گزارش «تلویزیون آزادی» صبح روز شنبه ۲۲ شهریور خبر آمد که نوید افکاری به طناب دار سپرده و «قصاص» شده است. با اینکه همه می‌گفتند او بی‌گناه است، جمهوری اسلامی بر گناهکار بودن او اصرار داشت. فایل‌های صوتی نوید که در دادگاه ضبط و منتشر شده بود صلابت و اقتدارش را مقابل قاضی نشان می‌داد؛ حرف‌ها و لحن محکم او در برابر قاضی حکومتی، افکار عمومی را قانع کرده بود که بی‌گناه است.

نه‌فقط ایرانی‌ها، بلکه جامعه جهانی در حمایت از این کشتی‌گیر به پا خاست. از کمیته بین‌المللی المپیک و فدراسیون بین‌المللی گرفته تا چهره‌های سرشناس ورزشی جهان از نوید حمایت کردند؛ اما جمهوری اسلامی پایش را در یک کفش کرد و با صدور حکم دو بار اعدام، جان نوید را گرفت.

نوید افکاری قربانی محاکمه‌ای ناعادلانه شد؛ به گفته حقوقدانان در روند رسیدگی به پرونده این شهروند، قوانین بین المللی و حتی قانون آئین دادرسی در دستگاه قضائی جمهوری اسلامی بارها نقض شد. اعدام بی‌رحمانه نوید سبب شده جمعی از فعالان حقوق بشر و کنشگران مدنی کمپینی را تحت عنوان «اتحاد برای نوید» راه‌اندازی کنند. این فعالان و کنشگران در حمایت از نوید افکاری و برادرانش که در حبس به سر می‌برند، خواهان تحریم ورزش ایران هستند و از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته‌اند جمهوری اسلامی را از حضور در المپیک ۲۰۲۱ توکیو محروم کند.

تشکیل‌دهندگان این کمپین به محرومیت شرکت زنان در مسابقات بین‌المللی و ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در داخل ایران و خودسوزی سحر خدایاری معروف به «دختر آبی» دختر جوان طرفدار فوتبال و باخت اجباری ورزشکاران مقابل ورزشکاران اسرائیلی نیز به عنوان موارد متعدد نقض آزادی و حقوق مردم ایران اشاره کرده‌اند.

شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، مسیح علی نژاد، روزنامه‌نگار و فعال مدنی، سردار پاشایی، مربی سابق تیم ملی کشتی ایران و مجید فلاح، کاپیتان سابق تیم کیک بوکسینگ از جمله کسانی هستند که به این کمپین پیوسته‌اند.

با وجود درخواست‌های متعدد برای تحریم ورزش ایران در حمایت از نوید افکاری، کمیته بین‌المللی المپیک پیش‌ازاین اعلام کرده است که قصد بایکوت ورزش ایران را ندارد. این نهاد بین‌المللی با صدور بیانیه‌ای در روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور اعدام نوید افکاری توسط رژیم ایران را محکوم ولی اعلام کرد که برای رعایت حقوق ورزشکاران ایران، قصد ندارد رژیم ایران را از نظر ورزشی تحریم کند.

کمپین اتحاد برای نوید البته مخالفانی هم دارد که استدلال می‌کنند نباید به خاطر تنبیه جمهوری اسلامی، ورزشکاران را قربانی کرد. آن‌ها می‌گویند این کمپین سبب می‌شود حق ورزشکاران ایرانی که ماه‌ها برای المپیک زحمت کشیده‌اند، از بین برود.

سالار غلامی، کاپیتان سابق تیم ملی بوکس ایران که نسبت به حکم صادرشده علیه نوید افکاری واکنش نشان داده بود، یکی از مخالفان کمپین اتحاد برای نوید با تمرکز بر تحریم ورزش ایران است. او در مصاحبه‌ای گفته است که «به‌عنوان فردی از جامعه ورزش باید بگویم با این کار ما ورزشکاران خودمان را تحریم می‌کنیم نه سیستم قضایی که برای آن‌ها احکام ناعادلانه صادر می‌کند.»

با وجود مخالفت‌هایی که با کمپین اتحاد برای نوید وجود دارد، صدها ورزشکار حرفه‌ای و پیشکسوت هم هستند که اعلام حمایت کرده‌اند و قویاً خواهان انزوای رژیم ایران در صحنه‌های بین‌المللی هستند؛ رژیمی که یک قهرمان ایرانی را به جرم اعتراض مسالمت‌آمیز بازداشت و شکنجه و صرفاً بر اساس اعتراف اجباری برای او حکم مرگ صادر کرده است.

تحریریه تلویزیون آزادی