ابهام و تناقض‌گویی درباره علت مرگ جانشین فرمانده سپاه قدس

علت مرگ معاون فرمانده سپاه قدس همچنان در پرده ابهام قرار دارد. از عارضه قلبی، کرونا و همچنین عوارض شیمیایی سخن می‌رود. محمدحسین حجازی از جمله فرمانده سپاه در لبنان و از فرماندهان سپاه قدس در سوریه بوده است.

روابط عمومی سپاه پاسداران با انتشار اطلاعیه‌ای علت مرگ محمدحسین حجازی را “عارضه قلبی” اعلام کرده بود. این در حالی است که سخنگوی سپاه تنها یک روز پس از آن، مرگ او را به علت دیگری دانسته است.

خبرگزاری دانشجویی ایران “ایسنا” روز دوشنبه ۳۰ فروردین، به اظهارات رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران درباره علت مرگ محمدحسین حجازی پرداخته است.

سخنگوی سپاه به جلسه کمیسیونی اشاره می‌کند که شب گذشته (یکشنبه ۲۹ فروردین) در بیمارستان بقیه الله برگزار شده است. او گفته است که “عوارض شیمیایی عمده‌ترین دلیل” مرگ او بوده است.

سخنگوی سپاه حجازی را “جانباز شیمیایی” دوران جنگ هشت‌ساله ایران و عراق خوانده و گفته است که او «سال‌ها از این عارضه رنج می‌برد و در مقاطعی هم به همین دلیل به بیمارستان مراجعه می‌کرد.»

گمانه‌زنی‌ها درباره علت مرگ حجازی

در شبکه‌‌های اجتماعی از ابتلای محمدحسین حجازی به کرونا نیز سخن رفته است. گفته شده است که او در اثر عوارض ناشی از این بیماری جان خود را از دست داده است.

رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران نیز ابتلای حجازی به بیماری کووید-۱۹ را تکذیب نکرده است. او گفته است که معاون سپاه قدس چند ماه پیش مبتلا به ویروس کرونا شده بود، اما پس از آن بهبود یافت.

محمد مهدی همت، فرزند محمد ابراهیم همت، از فرماندهان سپاه که در اسفند سال ۱۳۶۲ در جریان جنگ ایران و عراق کشته شد، با انتشار یک پست توییتری در واکنش به اطلاعیه سپاه پاسداران گفته است: «فقط بگویم علت پرکشیدن عارضه قلبی نبوده و نیست.»

محمد مهدی همت حتی از کلمه “شهادت” در ارتباط با مرگ حجازی استفاده کرده است. حساب توییتری محمد مهدی همت پس از انتشار این پست به حالت خصوصی درآمده است.

کمیسیون تشکیل شده در بیمارستان بقیه الله نیز با اشاره به “جانباز شیمیایی” بودن حجازی، او را “رسما به عنوان شهید” معرفی کرده است.

رمضان شریف، سخنگوی سپاه از جمله به نقش محمدحسین حجازی در لبنان و سوریه اشاره کرده و گفته است که او برای اسرائیل “چهره‌ای نام آشنا” بود و اسرائیل سال‌ها “به دنبال ترور” او بوده است.

نقش حجازی در سوریه

محمد حجازی متولد سال ۱۳۳۵ در اصفهان و فارغ‌التحصیل دوره کارشناسی ارشد مدیریت دولتی از دانشگاه تهران و مدرک دکترای دانشکده عالی دفاع ملی در رشته مدیریت استراتژیک بود. او همچنین عضو علمی دانشگاه امام حسین بود.

از سمت‌های او می‌توان به فرماندهی نیروی مقاومت بسیج در سال ۷۶ و جانشینی فرمانده کل سپاه در سال ۸۷ اشاره کرد. محمد حجازی همچنین برای دوره‌ای معاون آماد و پشتیبانی تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح ایران بود.

حجازی در سال ۸۸ در جریان اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست‌جمهوری، مسئولیت قرارگاه ثارالله تهران را بر عهده داشت که نهاد اصلی در سرکوب اعتراض‌ها در پایتخت به شمار می‌رفت. در آن اعتراضات ده‌ها نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند.

نقش او در سرکوب معترضان و نقض حقوق بشر منجر به قرار گرفتن نام وی در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا از مهرماه ۹۰ شده بود.

محمد حجازی پیش از انتصاب به عنوان جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه، نقش مهمی نیز در سیاست‌های منطقه‌ای ایران به ویژه در جنگ سوریه داشت.

او عالی‌رتبه‌ترین فرمانده سپاه پاسداران از نظر سلسله‌مراتب نظامی بود که در جنگ سوریه حضور مستقیم داشت.

آقای حجازی در فاصله سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران یعنی نفر دوم در سلسله مراتب فرماندهی سپاه بود و هنگامی که جنگ سوریه آغاز شد، در لبنان در حال همکاری با حزب‌الله بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین گروه نیابتی جمهوری اسلامی در خاورمیانه بود.

او پس از شروع جنگ سوریه، به دلیل سابقه حضورش در لبنان، از سوی قاسم سلیمانی به سوریه فراخوانده شد و از مسئولان ارشد هماهنگی سپاه و حزب‌الله لبنان در سوریه به شمار می‌رفت.

از محمد حجازی به عنوان یکی از مسولان اصلی تجهیز حزب‌الله لبنان به موشک‌هایی یاد می‌شود که اسرائیل همواره از آن به عنوان تهدید یاد کرده است.‎