ابتلای ۱۰ هزار نفر از اعضای کادر پزشکی به کرونا
در حالی که آمار رسمی از قربانیان کرونا در بین کادر درمانی منتشر نشده است، مقامات ایران از ابتلای حدود ۱۰هزار نفر از پزشکان و پرستاران به کرونا خبر داده‌اند.

 معاون وزیر بهداشت ایران روز پنجشنبه از مبتلا شدن حدود ۱۰ هزار نفر از اعضای کادر پزشکی به کرونا خبر داده است؛ با این حال جزئیات بیشتری از مبتلایان کادر پزشکی و تعداد جانباختگان آن‌ها در دسترس نیست.

براساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران تعداد مبتلایان به کرونا به ۱۲۹ هزار و ۳۴۱ نفر رسیده است. این در حالی است که آمار واقعی بالاتر از این اعداد است و مقام‌های جمهوری اسلامی میزان واقعی مرگ و ابتلا به کرونا را به عموم نمی‌گویند. پیشتر، یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته بود آمار اعلام شده توسط مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم میزان مبتلایان واقعی است.

در پی شیوع گسترده کرونا طی ماه‌های گذشته، نبودن امکانات و لوازم حفاظت از پرستاران از جمله موضوعاتی بود که جان کارکنان بیمارستانی را به خصوص در استان‌های شمالی به خطر انداخت.

محمد میرزابیگی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری، روز دوشنبه ۱۹ اسفند گفته بود که کمبود لوازم محافظ مانند ماسک، دستکش، گان، و پوشش (شیلد) محافظ صورت در برخی مراکز درمانی همچنان ادامه دارد و پرستاران و کادر درمانی این مراکز با سختی‌های زیادی کار مراقبت و درمان بیماران را انجام می‌دهند.

اما مقامات جمهوری اسلامی به جای برطرف کردن این کاستی‌ها همچنان از کمک رسانی به کشورهای همسایه می گویند. علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران، اخیرا «برای کمک به مردم و دولت عراق در مبارزه با بیماری کرونا» اعلام آمادگی کرده بودند.

هنوز مقامات ایران آمار رسمی از شمار مرگ در بین کارکنان بیمارستانی که جان خود را براثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند منتشر نکرده است. نرجس خانعلی‌زاده، پرستار ۲۵ ساله بیمارستان میلاد لاهیجان، اولین پرستاری بود که خبر درگذشتش بر اثر ابتلا به کرونا رسانه‌ای شد.