آمریکا یک شرکت چینی را به دلیل کار اجباری اویغورها تحریم کرد

ایالات متحده واردات محصول از مهمترین شرکت تولید پنبه در چین را به دلیل اشتغال اجباری مسلمانان اویغور٬ تحریم کرد.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از آناتولی”، اداره گمرک و اجرای مرزهای ایالات متحده در بیانیه‌ای با استناد به کار اجباری تُرک‌های مسلمان اویغور٬ واردات محصولات پنبه‌ای را از شرکت تولید و ساخت سین کیانگ چین(XPCC) ممنوع اعلام کرد.

در بیانیه مذکور اعلام شده است که وزارت امنیت داخلی به همه بنادر آمریکا دستور داده تا همه محصولاتی را که از این شرکت صادر می‌شود٬ مصادره کند.

در این بیانیه آمده است: “دفتر تجارت وابسته به اداره گمرک و محافظت مرزی با استناد به اطلاعات منطقی مبنی بر اینکه این محصولات با کار اجباری، از جمله اشتغال بازداشت شدگان تولید شده، دستور توقف انتقال همه محصولات پنبه‌ای تولید شده توسط شرکت تولید و ساخت سین کیانگ را داده است. این ممنوعیت گمرگی برای شرکت مذکور و زیرمجموعه‌های آن٬ ششمین تحریم در سه ماه اخیر است که به دلیل اشتغال اجباری تُرک‌های اویغور اعمال می‌شود”.

ایالات متحده در ماه ژوئیه با اشاره به افزایش فشار به مسلمانان اویغور و دیگر اقلیت‌های دینی٬ به شرکت‌های آمریکایی درباره همکاری با شرکت‌هایی که از محصولات تولید شده در سین‌کیانگ همکاری می‌کنند٬ هشدار داده بود.

گفتنی است بیش از ۱ میلیون مسلمان اویغور به بهانه «افراط‌ گرایی دینی» در اردوگاه‌های بازپروری اجباری دولت چین در منطقه خودمختار تُرکستان شرقی (سین‌کیانگ) تحت بازداشت و شکنجه قرار دارند.

دولت چین درخواست‌ نمایندگان سازمان های مردم نهاد، حقوق بشر و سازمان ملل متحد برای سفر به منطقه و بررسی شرایط مسلمانان اویغور از نزدیک را همواره رد کرده است.

براساس گزارش اخیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر، دولت چین به بهانه “تدابیر امنیتی پیشگیرانه” بسیاری از اویغورها را بدون هیچ روند قضایی در اردوگاه های اجباری نگه داشته است.

پکن در اکتبر ۲۰۱۸ به وجود پایگاه‌های نظامی سری در منطقه ترکستان شرقی که در آن مسلمانان نگهداری می‌شوند، اعتراف کرد. چین در توجیه این سیاست خود مدعی شده که این اقدامات برای “مبارزه با تروریسم” صورت می‌گیرد. نهادهای بین‌آللمللی و سازمان های حقوق بشر این ادعاهای دولت چین را رد کرده و سیاست مذکور را در راستای نسل‌کشی اویغورها می‌دانند.

براساس داده‌های سازمان عفو بین‌الملل، پارلمان اروپا و دیده بان حقوق بشر، از سرنوشت بسیاری از روشنفکران، دانشمندان، ورزشکاران و هنرمندان اویغور که در «اردوگاه‌های کار اجباری» چین به سر می‌برند، اطلاعی در دست نیست.