آمریکا قاضی پرونده نوید افکاری را  تحریم می‌کند

آمریکا اعلام کرد شماری از نهادها و مقام‌های ایران، از جمله قاضی صادرکننده حکم اعدام برای نوید افکاری،‌ زندانی اعدام‌شده در ارتباط با اعتراضات سراسری آبان ۱۳۹۸،‌ را در فهرست تحریم‌های خود قرار می‌دهد.

این خبر را الیوت آبرامز،‌ نماینده  ویژه آمریکا در امور ایران،‌ روز چهارشنبه دوم مهر در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا اعلام کرد و قرار است جزئیات آن را مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کند.

آبرامز در جلسه روز چهارشنبه گفت: «این دادگاه‌های به اصطلاح انقلاب چیزی نیستند که کسی در ایالات متحده آن را به عنوان دادگاه به رسمیت بشناسد. هدف آنها تداوم بقای رژیم در قدرت و زندانی یا اعدام کردن ایرانیانی است که به دنبال آزادی هستند.»

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران افزود دادگاه‌های انقلاب احکامشان را از «آیت‌الله‌ها» می‌گیرند و عدالت را «مسخره» می‌کنند.

هنوز نام افراد تحریم‌شده، از جمله قاضی صادرکننده حکم نوید افکاری،‌ اعلام نشده است.

نوید افکاری در پرونده‌اش از سوی دو قاضی دو حکم اعدام دریافت کرد: در حکم نخست، او از سوی مهرداد تهمتن قاضی دادگاه کیفری به اتهام «قتل مامور حراست اداره آب و فاضلاب شیراز» به اعدام محکوم شده بود. قاضی محمود ساداتی که در صدور احکام سنگین پیشینه دارد نیز حکم اعدام او را با اتهام «محاربه» صادر کرده بود.

بر اساس فایلی صوتی که منتشر شده است، قاضی دادگاه در مقابل درخواست‌های نوید افکاری برای مشاهده مدارک و شواهد جرم امتناع می‌کرد؛ روشن نیست که صدای فایل مذکور مربوط به کدام یک از این دو قاضی است.

در روند دادرسی، صدور و اجرای حکم پرونده نوید افکاری ایرادات متعددی از سوی وکیل، خانواده افکاری و فعالان حقوق بشر مطرح شد اما دادگستری استان فارس تمامی انتقادها را رد کرده است.

پیش از این نیز آمریکا نام دو قاضی دیگر، محمد مقیسه و ابوالقاسم صلواتی، را به دلیل نقض حقوق بشر از طریق «دادرسی غیرعادلانه در دادگاه‌های نمایشی» در فهرست تحریم‌هایش قرار داده بود.

دولت‌های اروپایی نیز از اعدام نوید افکاری انتقاد کرده‌اند.

طی این هفته فرانسه،‌ آلمان و بریتانیا ضمن احضار سفرای تهران در کشورهایشان و هشدار درباره وضعیت حقوق بشر در ایران به مورد اعدام افکاری اشاره کرده بودند.
منبع: ایران اینترنشال