آمار رسمی کرونا در ایران: مرگ ۳۴۵۲ نفر و۵۵۷۴۳ مبتلا

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد: از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۵۶۰ مورد جدید مبتلا به کووید- ۱۹ شناسایی شده و مجموع بیماریان کرونایی به ۵۵ هزار و ۷۴۳ تن رسید.

جهانپور از مرگ ۱۵۸ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت خبر داد و اظهار داشت: مجموع قربانیان این بیماری در ایران به ۳۴۵۲ نفر رسیده شده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۹ هزار و ۷۳۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در ایران بهبود یافته اند گفت: ۴۱۰۳ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

وزارت بهداشت ایران پیش از این توضیح داده است که آمار آنان به استناد معیارهای رسمی و پاسخ تست نهایی از افراد است و افرادی را که علائم بالینی داشته‌اند یا دارند در آمار خود لحاظ نمی‌کنند.

با این حال، آماری که وزارت بهداشت جمهوری اسلامی به‌ طور روزانه اعلام می‌کند با آمار واقعی شمار مبتلایان و درگذشتگان تفاوت چشمگیر دارد.

مقام‌های رسمی ایران همچنین کماکان حاضر نیستند آمار جان‌باختگان در استان‌های تهران و قم را منتشر کنند که احتمال می‌رود دلیل آن میزان بالای مرگ‌ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در این دو استان باشد.

وزارت بهداشت ایران همچنین آمار افرادی را که در استان‌های مختلف جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند، به تفکیک اعلام نمی‌کند.