آزادی ۱۶ تن از زنان زندانی عقیدتی اهل سنت محبوس در اندرزگاه ۵ سالن ۲ زندان اوین

روز شنبه ۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, در ادامه آزادسازی زندانیان با عفو مشروط ۱۶ نفر از زنان زندانی عقیدتی اهل سنت محبوس در اندرزگاه ۵ سالن ۲ « دربسته » واقع در زندان اوین, آزاد شدند. این زندانیان شهروندان اهل سنت از استان کرمانشاه و شهرهای استان کردستان بودند که در جریان عضویت همسران آنها در داعش پس از تسلیم شدن به نیروهای امنیتی در ایران بازداشت شده بودند. 

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, شانزده تن از زندانیان زن عقیدتی اهل سنت, محبوس در اندرزگاه ۵ سالن ۲ « دربسته » واقع در زندان اوین که از بابت عضویت و همکاری با گروههای جهادی, پس از تسلیم شدن همسران آنها به نیروهای امنیتی در ایران بازداشت شده بودند و به همراه فرزندان خود در این بند زندان اوین در حال تحمل حبس تعزیری خود بودند پس از اعطای عفو مشروط در راستای بخشنامه اخیر قوه قضائیه پس از آزادی به استان کرمانشاه که محل زندگی آنها بود بازگشتند. 

بنقل از یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر گفت: “جملگی این ۱۶ زندانی عقیدتی که از سال ۱۳۹۵ در بند ۲ اندرزگاه ۵ زندان اوین به همراه فرزندان خود از بابت اتهامات مرتبط با عضویت و همکاری با گروههای جهادی « داعش », پس از کشته شدن همسرانشان در عراق و تسلیم شدن این زنان به نیروهای امنیتی در ایران بسر می بردند به تهران و زندان اوین منتقل شده بودند و پس از طی مراحل بازجوئی و دادرسی از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

این منبع مطلع همچنین افزود: “طی دورانی که ۱۶ زندانی عقیدتی در این از زندان اوین در حال تحمل دوران محکومیت های حبس تعزیری خود بودند با توجه به اینکه با کودکان خردسالشان در آنجا بسر می بردند در وضعیتی ایزوله و در شرایط بسیار سخت و تحت کنترلهای شدید امنیتی بسر می بردند که بعنوان مثال می توان به اعمال محدودیت بر این ۱۶ زن زندانی عقیدتی برای استفاده از تماس تلفنی در طی هفته به مدت ۱ بار اشاره کرد و این در صورتی است که سایر زندانیان بطور معمول می توانستند ۳ بار در هفته از تلفن برای تماس با خانواده های خود استفاده کنند. 

این منبع مطلع در ادامه گفت: “با توجه به عدم دسترسی حکومت ایران به همسران این زنان که متهم به همکاری با گروه‌های اسلامی و مشخصا “داعش” بودند به قصد تحت فشار قرار دادن این زنان به همکاری با نهادهای امنیتی و فشار بر متهمان اصلی برای معرفی خود اقدام به بازداشت همسران و کودکان خردسال آنها کرده بودند”. 

اعطای آزادی مشروط به این ۱۶ زندانی عقیدتی اهل سنت, بر مبنای بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای آزادسازی زندانیان سیاسی و عقیدتی با محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و یا کمتر بوده صورت گرفته است. در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها در ابتلا به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور مورد تائید علی خامنه ای قرار گرفت.