آزادی زودهنگام ۶ زندانی سیاسی از زندان ارومیه

 شش زندانی سیاسی زندان ارومیه به صورت زودهنگام از این زندان آزاد شدند.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از”هرانا”، امروز پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰، شش زندانی سیاسی زندان ارومیه به نام های مصطفی سبزی، اکبر رشیدی، اصلان شیری، فرشاد تمرزاده، روزگار یوسف ماولوی و رحیم حسن محالی به صورت زودهنگام از این زندان آزاد شدند.

اسامی این زندانیان به دنبال صدور بخشنامه عفو در میان درصد ناچیزی از زندانیان سیاسی که شامل این طرح شدند قرار گرفته بود.

در این میان مصطفی سبزی پس از آنکه روز جاری با اتمام ایام مرخصی به زندان بازگشته بود، آزاد شد.

مصطفی سبزی در تاریخ ۱۴ خردادماه سال ۹۳ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی نهایتا توسط شعبه یک دادگاه انقلاب از بابت اتهام عضویت در یکی از گروه های مخالف نظام به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این شهروند در مراحل دادرسی از حق داشتن وکیل محروم بوده است. پیشتر محکومیت وی با اعمال قانون کاهش مجازات حبس تعزیری به ۱۰ سال زندان کاهش یافته بود.

اکبر رشیدی نیز پیشتر توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ۱۵سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

از زمان اجرایی شدن تدریجی عفو موسوم به “عفو مبعث و عفو ۱۲ فروردین”، طی روزهای اخیر تعدادی از زندانیان سیاسی و امنیتی از زندانها آزاد شدند،

پیش از این رئیس قوه قضائیه در نامه ای به علی خامنه ای پیشنهاد عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات یک هزار و ۸۴۹ زندانی را ارائه و این پیشنهاد در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی مورد موافقت آیت الله خامنه ای قرار گرفت. گفته می شود این بخشنامه تنها درصد ناچیزی از زندانیان سیاسی و امنیتی را شامل شده است که تعدادی از زندانیان بازداشت شده در جریان اعتراضات آبان ماه سال ۹۸ را نیز در بر می گیرد.