آرامکو و پشت پرده ها؛ نگاهی به عامران و عاملان این حمله

خبرگزاری رویترز با انتشار نتایج تحقیقات و بررسی‌های خود درباره اقدامات حکومت ایران علیه عربستان سعودی و حمله به آرامکو گزارش داده که علی خامنه‌ای فرمان حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را صادر کرده؛ این خبرگزاری از تشکیل جلساتی با حضور فرماندهان عالی‌رتبه سپاه پاسداران با تخصص‌های توسعه موشکی و عملیات سری با هدف چگونگی تلافی‌جویی و پاسخ به آمریکا پس از خروج واشینگتن از توافق هسته‌ای و ازسرگیری تحریم‌های اقتصادی علیه ایران گزارش داده است.

رویترز نوشته می‌گوید: «مسئولان بلندپایه ایرانی در جمع‌بندی این جلسه به این نتیجه رسیدند که هر گونه واکنشی نباید تا حد رویارویی آشکار پیش‌ رفته و واکنش سخت و ویرانگر آمریکا را در پی داشته باشد.»

بر پایه این گزارش، نهایتا نظامیان سپاه پس از برگزاری دستکم ۴ نشست مشورتی و محرمانه، حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را به عنوان هم‌پیمان آمریکا ترجیح داده‌اند.

برخی از این شواهد حمله به آرامکو با برپایی نمایشگاهی از تسلیحات ساخت ایران که در حمله‌ها مورد استفاده قرار گرفته به نمایش گذاشته شده و گزارش‌های متخصصان که از اولین ساعات پس از حمله در محل حاضر شدند هم برای سازمان ملل ارسال شده اما همچنان اسناد رسمی بیشتری برای اثبات این ادعا در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته و تنها خبرگزاری رویترز در گزارش روز دوشنبه ۳ آذرماه خود به پشت پرده فعالیت های ایران اشاره کرده و از آن پرده برداشته.

شاید برای مخاطبان این سوال مطرح شود که چرا این حمله آن هم در آستانه‌ی تلاش روحانی به برقراری روابط دیپلماتیک ایران با دیگر کشور ها بود اتفاق افتاد؟ عربستان رقیب منطقه‌ای و نفتی ایران است و شریک امنیتی آمریکا به‌شمار می‌رود و از سوی دیگر مقامات ایران اعتراضات در ایران و مسئول وضعیت بغرنج جامعه را مستقیما عربستان سعودی و هم‌پیمان او را مقصر اصلی می‌داند؛ از سوی دیگر هم ایران با کمبود ارز مواجه است که مستقیما با کاهش فروش نفت و گاز به سایر کشورها رابطه مستقیم دارد. این اقدام شاید حامل این پیام باشد «اگر ما در منطقه نفت و گاز خود را نتوانیم به فروش برسانیم به دیگران نیز چنین اجازه‌ای نخواهیم داد که به راحتی نفت و گاز خود را به فروش برسانند».

حمله ۱۷ دقیقه‌ای به دو تاسیسات نفتی آرامکو با ۱۸ پهپاد و سه موشک، آسیب‌پذیر بودن این شرکت نفتی با وجود میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری امنیتی را به تصویر کشید. این حمله‌ها به طور موقف تولید نفت عربستان را به نصف کاهش داد و ۵ درصد از منابع نفتی را از بازار جهانی خارج کرد.

به گزارش منابع رویترز، پهپادها و موشک‌ها از پایگاهی از اهواز پرواز کردند، اما به منظور اینکه ایران روی مداخله خود در این حمله‌ها سرپوش بگذارد، موشک‌ها و پهپاد‌ها از مسیر‌های متفاوتی راهی تاسیسات نفتی آرامکو شدند. برخی از آنها از روی عراق و کویت  به سوی عربستان پرواز کردند.

رویترز گزارش خود را با نقل قولی از یکی از فرماندهان نظامی ایرانی در یکی از نشست‌های نهایی قبل از حمله به عربستان به پایان می‌برد:«برنامه‌ریزی برای (حمله) بعدی را آغاز کنید».

نویسنده دانیال بابایانی