آتش و خون در خاورمیانه؛ همه دار و ندار ایرانی‌ها فدای «میدان» می‌شود

تیم مذاکره‌کننده رژیم ایران در وین مشغول چانه‌زنی بر سر احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام است؛ اما هم‌زمان سپاه پاسداران محموله‌های سلاح‌های متنوع را برای تروریست‌های منطقه ارسال می‌کند؛ آخرین مورد همین چند روز پیش بود که رزم‌ناو آمریکایی «یو‌اس‌اس مانتری» مقادیر زیادی سلاح را از یک قایق بادبانی در دریای عرب کشف و ضبط کرد.

به گزارش «تلویزیون آزادی» رفتارهای جمهوری اسلامی در سطوح دیپلماتیک و نظامی طی روزهای اخیر نشان می‌دهد این رژیم یک بازی دوگانه را آغاز کرده که تحلیل آن نیازمند شناخت ماهیت ساختار قدرت در ایران است.

هم‌زمان که دیپلمات‌های خامنه‌ای در پایتخت اتریش مشغول مذاکره با طرف‌های غربی هستند، خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داده است که سپاه پاسداران ده‌ها تن نیرو از سوریه به یمن اعزام کرده است تا در آتش جنگ این کشور بیش از پیش بدمد.
جمهوری اسلامی با تجهیز مالی و نظامی تروریست‌های حوثی جنگ یمن را ادامه‌دار و طولانی کرده و تلاش می‌کند با استفاده از این کارت به قدرت چانه‌زنی خود در برابر غربی‌ها بیفزاید. رژیم ایران به خوبی دریافته است که تنها پشتوانه دیپلمات‌هایش جنگ‌افروزی و به آتش و خون کشیدن منطقه است تا این‌گونه به آمریکا و اروپا بفهماند که فقط ما می‌توانیم شعله آتش این جنگ‌ها را خاموش کنیم؛ پس شما باید در برابر آنچه می‌خواهیم کوتاه بیایید.

آنچه را وزیر امور خارجه رژیم ایران در فایل افشا شده‌اش گفت، این روزها به وضوح قابل مشاهده است؛ یعنی دیپلماسی و همچنین «میدان» که همان جنگ‌افروزی و فعالیت‌های تروریستی سپاه پاسداران است، می‌بایست کاملاً در خدمت هسته سخت قدرت در ایران به کار گرفته شود.

در واقع میدان موظف است فعالیت‌های مخرب و جنایتکارانه خود را در‌ منطقه هر روز گسترش دهد تا دیپلمات‌های یقه بسته نظام بتوانند با این اهرم، در دیدارهای رسمی با سران غرب امتیازهای لازم را دریافت کنند.

گزارش‌ها از خاورمیانه حاکی است که سخنگوی «گردان قدس» جهاد اسلامی فلسطین از رژیم ایران بابت موشک‌های «بدر ۳» قدردانی کرده است. بسیاری از شهروندان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند همان حکومتی که می‌گوید پولی برای خرید واکسن کرونا نداریم، میلیون‌ها دلار برای گروه‌های تروریستی منطقه خرج و هرروز محموله‌های راکت برای فلسطینی‌ها ارسال می‌کند.

شهروندان ایرانی از اینکه همه داروندارشان در حال فدا شدن به پای میدان است عصبانی و خشمگین هستند. اگرچه حکومت ایران اعتراضات مردمی را در خیابان‌ها سرکوب می‌کند، میلیون‌ها ایرانی در فضای مجازی نسبت به رویکرد، تصمیمات و سیاست‌های غیرعقلانی رهبران جمهوری اسلامی همچنان معترض هستند.

بازی دوگانه رژیم ایران برای تحقق منافع ایدئولوژیکش نیم میلیون نفر را در سوریه به کشتن داده و این روزها هزاران نفر را در غزه آواره کرده است. در حالی که غزه به خاطر رفتارهای بیمارگونه رهبران حماس، زیر آتش اسرائیل می‌سوزد، دیپلمات‌های جمهوری اسلامی در وین با وقاحت تمام به غربی‌ها می‌گویند آتش آن جنگ هم صرفاً به دست ما خاموش می‌شود.

در سوی دیگر، آنچه جو بایدن تاکنون انجام داده، هرگز نمی‌تواند کمپین بزرگ ترور و جنگ‌افروزی رژیم ایران را در خاورمیانه متوقف کند. بسیاری از ناظران اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که دنیای کنونی بیش از هر زمان دیگری به شیوه عمل و سیاست‌های دولت راست‌گرای دونالد ترامپ احتیاج دارد.

تا زمان استقرار دولت ترامپ، عراق آرام بود و تروریست‌های حوثی جرأت حملات گسترده به عربستان سعودی را نداشتند. حتی تا پایان روزهای دولت ترامپ، غزه و اسرائیل آرام بودند و عوامل ترور جمهوری اسلامی شهامت نداشتند در کشورهای همسایه دست از پا خطا کنند.
به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی و عواملش در نبود ترامپ که سرسختانه با آن‌ها مقابله می‌کرد، دل و جرأت پیدا کرده‌اند و از ضعف‌های شخصیتی و سیاسی جو بایدن در حال سوءاستفاده هستند؛ بنابراین این حالا با اطمینان بیشتری می‌توان گفت مقصر نخست ناآرامی این روزهای خاورمیانه و بلندپروازی‌های هسته‌ای رژیم ایران کسی نیست جز بایدن که در برخورد با مسائل خاورمیانه کاملا سردرگم عمل می‌کند.

تحریریه تلویزیون آزادی