آتش به اختیارها به حرم امام رضا و معصومه حمله کردند!

سرانجام پس از گذشت بیش از یک ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا در ایران، «ستاد مقابله با بحران کرونا» روز دوشنبه طی نامه‌ای دستور تعطیلی حرم «معصومه» را صادر کرد؛ اما مذهبی‌های افراطی و انقلابی با حمله به این مکان، درهای ورودی حرم را شکستند و وارد صحن شدند. همچنین گزارش‌ها از مشهد نیز نشان می‌دهد تندروهای انقلابی که به تعطیلی حرم «امام رضا» معترض بودند، به این مکان حمله‌ور شدند.

به گزارش «شبکه آزادی» مذهبی‌های افراطی که همواره عامل تحکیم‌بخش قدرت سیاسی جمهوری اسلامی بوده‌اند و رهبر این رژیم را تا حد مرگ می‌پرستند، اکنون در مقابل این سیستم ایستاده‌اند و با تصمیمات آن مخالفت کلامی و فیزیکی می‌کنند. افراطی‌ها روز دوشنبه ۲۶ اسفند در قم معرکه‌ای بی‌سابقه گرفتند و با تهدید و ارعاب، خواهان بازگشایی درهای زیارتگاه معصومه شدند.

درهای این حرم روز دوشنبه به دستور ستاد مبارزه با بحران کرونا به منظور «پیشگیری از شیوع کووید ۱۹» تا مدت نامعلومی بسته شد. پس از این اقدام حکومتی، عده‌ای در مقابل این مکان زیارتی تجمع کردند و خواهان بازگشایی درهای آن شدند. فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد افراطیون مذهبی به حرم معصومه حمله می‌کنند و درهای آن را با مشت و لگد می‌شکنند.

هم‌زمان افراطی‌ها در مشهد نیز به حرم امام رضا حمله کردند و وارد این مکان زیارتی شدند. حرم امام هشتم شیعیان نیز به منظور ضدعفونی سازه‌های آن تعطیل ‌شده و به نوشته خبرگزاری ایرنا تا پنجم فروردین ۱۳۹۹ تعطیل خواهد بود.

رژیم ایران حمله‌کنندگان به مکان‌های زیارتی را «شیعه انگلیسی» و اقدام آن‌ها را «دشمن‌شاد کن» خوانده است. همچنین مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه‌ای نوشته است «حال که بدخواهان و دشمنان میهن و انقلاب و اسلام عزیز در این آزمون بدترین امتحان را دادند و در این شرایط بی‌رحمانه این بلا را به کارزاری اعتقادی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مبدل کرده‌اند و با انجام اقداماتی افراط‌گرایانه و به ‌دور از عرف شریعت در صدد ضربه زدن به ملت و انقلاب برآمده‌اند، بدانند که چهره دشمنان و منافقان آشکارتر خواهد شد و ملت بزرگ ما و سپاه عظیم بهداشت و درمان و نیروهای مردمی و بسیجی و نیروهای مسلح و همه قشرهای اجتماعی، بار دیگر در این صحنه پیروز و درخشان خواهند بود.»

در تجمع افراطیون که دوشنبه‌شب در حرم امام رضا برگزار شد، فردی که برای جمع صحبت می‌کنند مدعی است که معترضان طرفداران «انقلاب» هستند و از هواداران «آن شیعه انگلیسی» محسوب نمی‌شوند. اشاره این فرد به آیت‌الله صادق شیرازی است که از مخالفان رژیم ایران به شمار می‌آید.

واکنش مردم به اتفاق‌های روز دوشنبه در قم و مشهد برای جمهوری اسلامی و رهبران آن قابل‌تأمل به نظر می‌رسد. ایرانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی در واکنش به این رویداد نوشته‌اند «این تندروها دست‌پرورده خود نظام هستند؛ همان‌هایی که از طرف رژیم تا کنون حمایت شدند و در اعتراض‌های دی ۹۶ و آبان ۹۸ مقابل مردم ایستاند و جوانان را به خاک و خون کشیدند.»

حمله به حرم معصومه که رسانه‌های رژیم آن را «تعرض به حریم اهل‌بیت» خوانده‌اند، پس آن است که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به هواداران خود گفته بود «آنجایی که احساس می‌کنید دستگاه مرکزی اختلالی دارد و نمی‌تواند درست مدیریت کند، آنجا آتش به اختیارید؛ یعنی باید خودتان تصمیم بگیرید، فکر کنید، پیدا کنید، حرکت کنید و اقدام کنید.»

پیش از این نیز برخی مذهبی‌ها و هواداران جمهوری اسلامی در واکنش به شیوع ویروس کرونا، فیلم‌هایی از لیسیدن ضریحِ اماکن زیارتی منتشر کرده بودند که با واکنش مردم روبه‌رو شدند و حتی چهره‌های مذهبی نسبت به آن انتقاد کردند.

کارشناسان حوزه بهداشت و درمان می‌گویند قم مبدأ ویروس کرونا در ایران محسوب می‌شود و اگر این شهر به موقع تعطیل و به طور کامل قرنطینه می‌شد، شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا به رقم کنونی نمی‌رسید.

مجتبی احمدی / تلویزیون آزادی