یکی از اهالی ده‌ونک به دلیل «اطلاع‌رسانی درباره زمین‌خواری دانشگاه الزهرا» به حبس محکوم شد

یکی از اهالی ده‌ونک به دلیل «اطلاع‌رسانی درباره زمین‌خواری دانشگاه الزهرا» به حبس محکوم شد

یکی از اهالی محله ده ونک در شمال تهران، گفته است که به دلیل اطلاع‌رسانی درباره تصاحب زمین‌های محل سکونت اهالی این منطقه از طرف دانشگاه الزهرا، به دو سال حبس محکوم شده است.

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی (ایرنا) این خبر را منتشر کرده است. علی شهامتی، از اهالی ده ونک، به ایرنا گفته است: «در مجموع ۵۶ خانه‌ باقی‌مانده و ۲۶ خانواده‌ رفته‌اند. اهالی این خانه‌ها افرادی عامی هستند و چند نسل در این منطقه زندگی کرده‌اند. باید بگویم جدیدترین افراد محل، نیم قرن سابقه سکونت دارند و قدیمی‌ها در حدود ۸۰ سال در این محله ساکن بودند. به آنها گفته می‌شود در دادگاه صحبت کنید. من در این رابطه صحبت کردم و دانشگاه از من شکایتی کرد و من به دو سال زندان محکوم شده‌ام.»

بر اساس خبرها و گزارش‌های منتشر شده، دولت محمد خاتمی در سال ۱۳۸۱ بخشی از زمین‌های این منطقه را در حالی که افراد در خانه‌های سازمانی یک کارخانه مربوط به پیش از انقلاب در آنها ساکن بودند، به دانشگاه الزهرا واگذار کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، بعد از برگزاری ۲۰۰ جلسه در دادگاه، نهایتاً رأی خلع ید متصرفین برای دانشگاه الزهرا صادر شد و در جلسه تجدیدنظر هم رأی به نفع دانشگاه صادر شد. دانشگاه مدعی است پس از آن، با تمام ساکنان صحبت و اعلام شده که هیچ حق و حقوقی ندارند و باید آنجا را تخلیه کنند. ۲۰ روز قبل از حکم دادگاه مبنی بر تخلیه هم نماینده دادستانی به خانه ساکنان رفته و حکم مربوطه را به همه ساکنان ابلاغ کرده است.