کمبود سوخت در سوریه به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران

سوریه هشت سال است که زیر تحریم است. اکنون تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیز به مشکلات این کشور افزوده و در مناطق تحت کنترل رژیم اسد کمبود سوخت مشکل‌زا شده است. این مشکلات انتقادهایی را علیه دولت برانگیخته است.

رویترز سه‌شنبه ۲۷ فروردین / ۱۶ آوریل گزارش داده که صدها خودرو در پمپ بنزین‌های شهرهای سوریه برای دریافت بنزین صف‌های طولانی می‌بندند و مردم سحرگاهان برای خرید کپسول گاز به‌صف می‌ایستند.

بنا به این گزارش، رانندگان تاکسی از مرز عبور کرده و به لبنان می‌روند تا مخزن بنزین خودرو خود را با بنزین دو برابر گران‌تر پُر کنند.

رویترز افزوده است که بخش بزرگی از کمبود سوخت نتیجه تحریم‌های کشورهای غربی علیه سوریه و ازسرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران، متحد اصلی رژیم بشار اسد است.

کمبود سوخت با خود انتقادات گسترده مردم علیه دولت اسد را به‌همراه آورده است.

تحریم‌های کشورهای غربی علیه سوریه از بهار ۲۰۱۱ که رژیم اسد به سرکوب خشن اعتراضات مردم روی آورد آغاز شد و صنعت نفت این کشور را که زمانی ۲۰ درصد درآمد دولت را تأمین می‌کرد، فلج کرد.

در جریان جنگ سوریه نیز اصلی‌ترین میدان‌های نفتی این کشور به ‌دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) و نیروهای کُرد مورد حمایت آمریکا افتادند.

ایران که از رژیم اسد پشتیبانی نظامی می‌کند، در سال ۲۰۱۳ خط اعتباری ۳ میلیارد دلاری برای تأمین نفت سوریه ایجاد کرد. روسیه، یکی دیگر از متحدان نظامی اسد، کمک کرده است تا کمبود گاز را تأمین کند.

اما به نظر می‌رسد که پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، با اعمال تحریم‌های تازه این کشور علیه ایران کمک‌های جمهوری اسلامی به سوریه نیز کاهش یافته است. در ماه نوامبر گذشته، وزارت خزانه‌داری آمریکا شبکه‌ای از شرکت‌های روسی و ایرانی را به‌دلیل انتقال نفت به سوریه، به فهرست سیاه خود افزود و به کسانی که تحریم‌ها را نقض می‌کنند هشدار داد که با «خطرهای جدی» مواجه خواهند شد.

مقامات سوری اعلام کرده‌اند که واردات نفت در ماه اکتبر قطع شده و از همه خواسته‌اند که شکیبایی به خرج دهند.

روزنامه «السعودیه الآن»‌ چهارشنبه ۲۱ فروردین / ۱۰ آوریل خبر داد که دولت مصر عبور نفتکش‌های حامل نفت ایران به مقصد سوریه را از کانال سوئز متوقف کرده است. به نوشته این روزنامه خبر ممنوعیت عبور نفت ایران از سوئز را عماد خمیس، نخست‌وزیر سوریه، در دیدار با خبرنگاران سوری بیان کرده بود.

مصطفی حصویه، رئیس شرکت دولتی توزیع سوخت سوریه می‌گوید این کشور قبل از جنگ روزانه ۳۵۰ هزار بشکه نفت تولید و نیمی از آن را صادر می‌کرد. در حال حاضر میزان تولید نفت این کشور به روزانه ۲۴ هزار بشکه رسیده است که این میزان تنها نیازهای داخلی را می‌تواند پوشش دهد.

حصویه به شبکه تلویزیونی الاخباریه گفت: «این یک جنگ اقتصادی تحمیلی علیه ماست.»

پیش از این، در ماه جاری میلادی، دولت سوریه میزان سوخت برای خودروهای شخصی را به ۱۲۰ لیتر در ماه محدود کرد. روز دوشنبه گذشته، این میزان به ۲۰ لیتر برای هر پنج روز محدود شد. همچنین خانوارها مجازند با کارت هوشمند هر ۲۳ روز یک کپسول ۸ کیلوگرمی گاز دریافت کنند. به جایگاه‌های سوخت دستور داده شده که ۲۴ ساعته باز بمانند اما بسیاری از آن‌ها قادر به انجام این کار نیستند.

مسئولان حکومتی تحریم‌ها را عامل این اوضاع می‌دانند اما بسیاری از سوری‌ها به سوء مدیریت و فساد دولتی اشاره می‌کنند. اداره بحران توسط دولت، انتقادهای گسترده‌ای را حتی در رسانه‌های دولتی و در پارلمان، ایجاد کرده است.