کلانتری: ۸۰ درصد دشت‌های ایران خشک هستند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از سرمایه‌گذاری هزار میلیارد تومانی برای مهار گرد و غبار در سال جاری خبر داد.

به گزارش شبکه آزادی به نقل از ایسنا عیسی کلانتری در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: حفظ منابع ژنتیک اعم از حیوانی و زیستگاهی و سیاستگذاری در محیط زیست دو وظیفه مهم سازمان حفاظت محیط زیست است. این سازمان عهده دار تعیین استانداردهای زندگی مردم، رفع ‌آلودگی‌ها و ناظر بر اجرای قوانین مربوط به حفظ منابع زیست محیطی است.

معاون رئیس جمهور افزود: گرد وغباری که منشا داخلی دارد به دلیل مدیریت نادرست در منابع و خشک شدن تالاب‌ها همچنین بی‌تدبیری در ساخت سدها است و همین موضوع مهمترین عامل خشکی رودخانه‌ها و تالاب‌ها و نابودی زیستگاه‌ها محسوب می‌شود و باعث ایجاد خیزش گرد و غبار در منطقه شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: در تمام کشورهای دنیا برای حفظ محیط زیست و منابعی که در تهدید نابودی هستند، اقدامات بسیاری صورت می‌گیرد. سازمان ملل نیز برای حفظ محیط زیست و جلوگیری از تشدید تغییر اقلیم سالیانه حدود ۲۰۰ میلیارد یورو به کشورها می‌دهد.

وی با بیان اینکه مهمترین و اولین چالش زیست‌محیطی در کشور آب است،‌گفت: متاسفانه در کشور بیش از ظرفیت از آب استفاده می‌شود. کشورهای دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که باید تنها ۴۰ درصد از آب‌های تجدید پذیر استفاده کنند.

کلانتری افزود: در سال جاری به دلیل کمبود بارش‌ها در کشور با بحران آب رو به رو شدیم. این موضوع به دلیل قرار گرفتن ایران در منطقه خشک و نیمه خشک یک موضوع عادی محسوب می شود البته مصرف آب در ایران بالاتر از استاندارد جهانی یعنی ۱۱۰ درصد است.

وی در ادامه تاکید کرد: اصل اول در بهینه مصرف کردن آب، صرفه جویی است. باید به جای بهره برداری ۸۰ میلیارد متر مکعبی آب، حدود ۴۰ میلیارد متر مکعب بهره‌برداری کنیم اما متاسفانه به این موضوع بی توجه هستیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه برای حفظ حقوق نسل‌های آینده باید در مصرف آب صرفه جوی کنیم، تصریح کرد: مهمترین مسأله در کشور آب است که هنوز به آن توجه نمی شود. به همین دلیل شاهد خشک شدن ۸۰ درصد دشت‌ها و چاه‌های آب زیرزمینی و رودخانه‌ها هستیم چرا که با افزایش جمعیت نیاز به تامین غذا داریم. به همین دلیل مجبور به توسعه کشاورزی هستیم.

وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست برای کاهش مصرف آب در کشور اقدامات بسیاری انجام داده است. میزان مصرف آب در کشور باید به ۴۰ درصد کاهش یابد. در این صورت است که منابع آبی حفظ می شود.