کشورهای اروپایی رهبر مخالفان دولت مادورو را بعنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند

 اتمام مهلت هشت روزه اتحادیه اروپا به رئیس جمهور ونزوئلا، شماری از کشورهای اروپایی شامل بریتانیا، فرانسه، آلمان، اسپانیا، هلند، اتریش، دانمارک، پرتغال و سوئد خوان گوایدو رئیس پارلمان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناختند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که در سفر ژاپن به سر می برد ضمن اعلام به رسمیت شناختن آقای گوایدو به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا گفت: « از حالا به بعد آقای گوایدو کسی است که ما با او درباره برگزاری انتخابات صحبت خواهیم کرد و از وی انتظار داریم هرچه سریع تر پروسه برگزاری انتخابات را آغاز کند.»

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، نیز روز دوشنبه ۴ فوریه با انتشار توئیتی ضمن حمایت از حق شهروندان ونزوئلا در اظهار آزادانه و دموکراتیک نظرات خود، اعلام کرد کشورش آقای گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت می شناسد تا وی مقدمات برگزاری انتخابات را فراهم سازد.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، نیز در پیامی تلوزیونی اعلام کرد این کشور خوان گوایدو رئیس پارلمان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت می شناسد.
جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، با انتشار توییتی نوشت: «نیکلاس مادورو در ظرف مهلت هشت روزه که تعیین کرده بودیم انتخابات را برگزار نکرد. بنابراین بریتانیا و متحدین اروپایی اش از اکنون گوایدو را تا زمان برگزاری انتخابات معتبر به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت خواهد شناخت.»

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا، ترزا می، نیز با اعلام اینکه این کشور برای تحقق صلح و دموکراسی در ونزوئلا اقدامات آتی دیگری شامل وضع تحریم ها را در نظر دارد به خبرنگاران گفت: «مردم ونزوئلا مستحق آینده ای بهتر هستند. آن ها به اندازه کافی سختی کشیده اند و رژیم مادورو باید تمام شود. اکنون زمان انتخابات عادلانه و آزاد است.»

 

ژان ایو لودوریان، وزیر خارجه فرانسه، نیز روز دوشنبه ۴ فوریه اعلام کرد: «با امتناع رئیس جمهور مادورو از برگزاری انتخابات شفاف در ونزوئلا، ما آقای گوایدو را واجد ظرفیت و مشروعیت برگزاری انتخابات آزاد می دانیم.»

وزرای خارجه سوئد، اتریش، هلند، پرتغال و دانمارک نیز در بیانیه هایی مشابه با به رسمیت شناختن آقای گوایدو به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا خواستار برپایی انتخابات آزاد در این کشور شده اند.

پیشتر نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، ضرب الاجل هشت روزه اتحادیه اروپا را برای برگزاری انتخابات آزاد رد کرده بود.

 

 

در همین حال خبر می رسد کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بیانیه ای واحد آقای گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت خواهند شناخت.