کار برجام یکسره شد؛ بحران اقتصادی موجب قیام مردمی می‌شود؟

سرانجام جمهوری اسلامی تصمیم خود را برای غنی‌سازی بالاتر از ۳٫۶۷ درصد اجرایی کرد تا پرونده هسته‌ای‌ این رژیم در مسیر تازه‌ای قرار گیرد؛ مسیری که شاید منتهی به یک بحران بزرگ در خاورمیانه شود.

به گزارش «شبکه آزادی» رژیم ایران در گام دوم نقض تعهدات خود در برجام، روز یکشنبه شانزدهم تیرماه اعلام کرد که سطح غنای اورانیوم خود را از ۳٫۶۷ درصد بالاتر برده است. اکنون دیگر چیزی از توافق هسته‌ای یا آنچه «برجام» خوانده می‌شود، باقی نمانده و به زودی مسئله هسته‌ای رژیم ایران، اروپایی‌ها را در کنار آمریکا قرار خواهد داد.

آنچه برای غرب اهمیت اساسی و حیاتی دارد، میزان غنی‌سازی اورانیوم در ایران است. رژیم ایران دقیقاً دست روی همین مسئله گذاشته و برخلاف مفاد توافق هسته‌ای سطح غنی‌سازی خود را افزایش داده است. مقامات رژیم ایران از جمله علی خامنه‌ای مدعی‌اند که در پی ساخت بمب اتمی نیستند؛ اما از سوی دیگر، اروپا را به افزایش حجم و غنای اورانیوم خود تهدید می‌کنند.

ماجراجویی‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، بار دیگر ایران را در مسیر یک بحران جدی قرار داده و به زودی قدرت‌های اروپایی بر اساس بند ۳۷ سند برجام، اقدام‌های متقابلی را انجام خواهند داد. این بند از توافق هسته‌ای که به «مکانیسم ماشه» معروف است، این حق را به اروپا می‌دهد که هرگاه احساس کرد رژیم ایران از برجام تخطی کرده، تحریم‌ها را بازگرداند.

به نظر می‌رسد اگر جمهوری اسلامی از مواضع خود کوتاه نیاید و همچنان بر نقض برجام اصرار بورزد، پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد رفت؛ چه‌بسا روز چهارشنبه هفته جاری شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به درخواست ایالات‌متحده جلسه ویژه‌ای را تشکیل خواهد داد تا تخلفات هسته‌ای رژیم ایران را بررسی کند.

مناقشه هسته‌ای جمهوری اسلامی در حالی بالا گرفته است که اقتصاد ایران در بدترین اوضاع خود طی ۴۰ سال گذشته قرار دارد و مردم دیگر توانی برای تحمل سختی‌های معیشتی در خود نمی‌بینند. گزارش‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهند نرخ تورم به ۳۷٫۶ درصد رسیده و نرخ بیکاری نیز ۱۲ درصد شده است. حاصل جمع این دو نرخ «شاخص فلاکت» را نشان می‌دهد که اکنون به عدد ۴۹٫۶ درصد رسیده است. این عدد از سال ۱۳۷۴ تاکنون بی‌سابقه است.

شاخص فلاکت بیانگر عمق رکودِ تورمی و فاصله جامعه از رفاه است. متوسط عددِ این شاخص در جهان عدد ۱۰ است؛ اما مجموعه سیاست‌های اشتباه اقتصادی و به بی‌راهه رفتن رژیم ایران در سیاست‌های خارجی، شرایطی را رقم زده است تا فقر و فلاکت در ایران به اوج خود طی ۴۰ سال گذشته برسد.

کارشناسان اقتصادی می‌گویند در صورت حل‌وفصل نشدن مسئله هسته‌ای جمهوری اسلامی، فشارهای اقتصادی بیشتر می‌شوند و اقتصاد ایران به زودی وارد مرحله هم گسیختگی خواهد شد؛ البته همین حالا هم رژیم ایران بر اثر تحریم‌های نفتی با کسری بودجه ۱۹۶ هزار میلیارد تومانی روبرو است و معلوم نیست در نیمه دوم امسال چگونه هزینه‌های جاری خود را تأمین خواهد کرد.

علاوه بر تحریم‌های خُردکننده نفتی، بازرگانان ایرانی نیز این روزها به دلیل تحریم‌های دولت آمریکا هیچ محصولی را نمی‌توانند در بازارهای بین‌المللی به فروش برسانند. کیک اقتصاد ایران روزبه‌روز در حال کوچک‌تر شدن است و اگر منازعه با غرب پایان نیابد، بحران اقتصادی منجر به قیام طبقه محروم و متوسط جامعه خواهد شد؛ قیامی که هیچ شباهتی با قیام مردمی دی‌ماه ۹۶ ندارد و قطعاً رژیم آخوندی را از بیخ و بن شخم خواهد زد.

مجتبی احمدی