چهلمین سالگرد انقلاب؛ وقتی همه نیامدند!

در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی بسیاری از حامیان جمهوری اسلامی اعتمادشان را نسبت به این سیستم سیاسی از دست داده‌اند و این مسئله در راهپیمایی ۲۲ بهمن به وضوح قابل‌مشاهده بود.

به گزارش خبرگزاری «شبکه آزادی» رژیم ایران هرگز تصورش را هم نمی‌کرد که این حجم از بحران‌های سیاسی و اقتصادی با چهلمین سالگرد حیاتش مصادف شود. طی یک سال گذشته اوضاع معیشتی مردم با شتاب فراوان رو به وخامت رفت و بسیاری از حامیان انقلاب اسلامی از حکومت آیت‌الله‌ها روی برگرداندند.

نمود این بی‌اعتمادی و ناامیدی نسبت به جمهوری اسلامی در راهپیمایی ۲۲ بهمن مشاهده می‌شد. این رویداد حکومتی که هرسال با هزینه مردم برگزار می‌شود، امسال کم ‌رونق‌تر از هرسال دیگری بود. تقریباً همه فیلم‌ها و تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان‌دهنده جمعیت قلیل افرادی است که کماکان دل در گرو انقلاب دارند.

گزارش‌های میدانی نشان می‌دهند اغلب شرکت‌کنندگان در راهپیمایی ۲۲ بهمن مانند سال‌های گذشته، از خانواده‌های سپاه پاسداران و بسیج، کارمندان دولت و دانش‌آموزانی بودند که با تهدید در این رویداد حکومتی حضور یافتند.

این در حالی بود که سران جمهوری اسلامی انتظار داشتند راهپیمایی امسال که با عدد نمادین ۴۰ مصادف شده بود، پر رونق تر از هرسال دیگری برگزار شود؛ اما جمعیتی که روز گذشته در تهران و سایر شهرها به خیابان‌ها و میدان‌ها آمده بودند، حدود یک‌سوم راهپیمایان سال گذشته تخمین زده می‌شود.

از سوی دیگر، صداوسیمای جمهوری اسلامی با برخی تکنیک‌های تدوین تلاش کرد تصاویری را راهی خانه‌های مردم کند که نشان‌دهنده جمعیت انبوه مردم باشد. برخی از این تصاویر که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شوند، موجب تمسخر صداوسیما در بین کاربران فضای مجازی شده است.

عکاسان خبرگزاری‌های فارس، تسنیم و ایرنا نیز با انتخاب تصاویر بسته یا اصطلاحاً «کلوزآپ» تلاش کرده‌اند بر جمعیت اندک شرکت‌کنندگان در راهپیمایی ۲۲ بهمن سرپوش بگذارند و واقعیت را برعکس جلوه دهند. این تصاویر هم‌اکنون در بخش عکسِ این خبرگزاری‌ها قابل‌مشاهده است.

در مجموع می‌توان گفت، رژیم ایران با وجود همه تبلیغات رسانه‌ای و هزینه‌های هنگفتی که برای برگزاری چهلمین سالگرد حیات خود انجام داده بود، در برگزاری پر رونق این رویداد ناکام ماند. این ناکامی را می‌توان در چارچوب شکست جمهوری اسلامی در تمام ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تحلیل کرد.

مجتبی احمدی