پروژه مسکن مهر، طرحی برای کمک به اقشار زیر متوسط یا فشار به اقشار پایین جامعه؟

مسکن مهر، از دستاورد های دولت احمدی نژاد، به مرور با متقاضی های بسیاری مواجه شده است.

پس از تصمیم گیری دولت محمود احمدی نژاد برای اجرای طرح مسکن مهر، اقشار طبقه ضعیف جامعه با رویی باز از این طرح استقبال کردند؛ اما پس از تحویل این واحدهای مسکونی به متقاضیان، نیمی از این افراد، بازی با جان خود را نپذیرفتند و ترجیح دادند کماکان زندگی در مسکن های استیجاری را پیش ببرند.

دلیل عدم پذیرش زندگی در این امکان، بی کیفیتی حاد در این ساختمان ها بوده است؛ برای مثال بسیاری از قربانیان زلزله استان کرمانشاه، ساکنان تهی دست مسکن مهر بودند.

تعداد اشخاصی که جان خود را در این مسکن ها از دست داده اند، سند اثبات بی مهری این طرح بوده است.

طبق آمارهای گزارش شده از منابع داخلی؛ تا قبل از افزایش شدید قیمت مسکن در کلانشهرها بسیاری از واحدهای مسکن مهر در اقصی نقاط کشور متقاضی نداشته و تنها در پرند ۷۰۰۰ واحد، در هشتگرد ۱۰ هزار و در خراسان رضوی ۱۱ هزار واحد مسکن مهر بدون تقاضا وجود داشته است.

در شهر بینالود واقع در خراسان ۳۷۰۰ واحد مسکن مهر تعریف شده بود که از این تعداد ۲۲۰۰ واحد متقاضی نداشت. در طی حدود ۱۲ سال اخیر یافتن مشتری برای این واحدها که سرمایه های کلانی برای ساخت آن صرف شده بود، معضلی برای دولت محسوب می‌شد؛ با این وجود، نوسانات قیمت مسکن در کلانشهرها که به اعتقاد کارشناسان، کوچ طبقاتی را به همراه آورده، باعث شد تا از کل ۱۱۷ هزار واحد بدون متقاضی در کل کشور به تدریج ۶۰ هزار واحد متقاضی پیدا کند.
ماهدشت و شهرک ابریشم کرج، دو نقطه دور افتاده ی استان البرز است؛ در هر دو مورد مکان های مذکور، مسکن مهر به صورت انبوه دیده می شود.

یکی از افرادی که کمتر از دو سال گذشته در جستجوی خرید خانه در این نقاط بوده و هم اکنون نیز به دنبال خرید ملک در این مناطق هست، به تلویزیون آزادی می‌گوید: «دو سال پیش یا کمتر، اوایل ساخت نودوهفت، من و خانواده ام برای خرید منزل به سراغ محله های حاشیه استان البرز روی آوردیم، در جستجو بودیم که با محله هایی همچون شهرک ابریشم و ماهدشت آشنا شدیم، آن زمان به دلایل شخصی موفق به تهیه منزل نشدیم، اما توضیحاتم به این دلیل است که قیمت آن زمان و اکنون را برایتان شرح بدهم، در اوایل سال ۹۷ اکثر واحدهای مسکن مهر در این نقاط با حداکثر نرخ ۵۰ میلیون بفروش می رسید و حداقل آن تا ۲۵ میلیون تومان مشاهده می شد، هر چند کمتر کسی راغب به خرید این خانه ها بود. کانون مجددا تصمیم به خرید همچین ملکی گرفتیم و به دفاتر معاملات ملکی در این محله ها مراجعه کردیم؛ با گذشت کمتر از دوسال، نرخ فروش این منازل به شکل غیرقابل باوری افزایش یافته است؛ همان واحدها، در همان نقاط، و تا حدودی فرسوده تر، با حداقل نرخ ۲۰۰ میلیون نرخ گذاری شده است!»

به گفته این شخص، خانه های بی کیفیت مسکن مهر، اکنون به مبلغ دویست میلیون تومان نرخ گذاری شده است.

پروژه مسکن مهر از ابتدای آغاز،عمدتا در زمین های کشاورزی استارت خورد؛ یعنی زمین املاک ارزش مادی آنچنانی ندارد و از جهتی دیگر پروژه ساخت این مجتمع ها با اصولی غیر فنی و از سازه های بی کیفیت استفاده شده است که چندین مرتبه، آسیب های این اماکن به تیتر اول خبرگزاری ها نفوذ کرده است.

چنین نرخی نه تنها از عهده طبقه ضعیف جامعه به خارج است، بلکه مشخص نیست بر چه اساسی این افزایش نرخ صورت گرفته است؟! منازلی که گاها قتگاه ساکنین بوده اند و شامل حداقل امکانات نیستد، اکنون با مبالغ کلانی در حال معامله هستند و هیچ مسوولی پاسخگوی نرخ ناعادلانه این املاک نیست.