واکنش امامان جمعه به فشارهای نیروهای امنیتی بر علمای اهل سنت

در پی احضار و بازداشت تعدادی از اساتید حوزه علمیه منبع‌العلوم کوه‌ون سرباز، شماری از امامان جمعه اهل‌سنت کشور به این مساله واکنش نشان دادند.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “کمپین فعالین بلوچ”، شماری از علمای سرشناس اهل سنت نسبت به بازداشت چند تن از اساتید حوزه علمیه کوه ون واکنش نشان دادند و امنیت کامل علمای اهل سنت را خواستار شدند.

مولوی محمدحسین گرگیج، امام‌جمعه اهل‌سنت آزادشهر در مراسم نماز جمعه این شهر در واکنش به این اقدامات، با بیان اینکه «هیچ کدام از مدارس دینی اهل‌سنت ایران ضد امنیت و ضد حکومت نیستند»، گفت: هیچ کدام از مدارس دینی اهل‌سنت قصد ایجاد ناامنی در کشور را ندارند، زیرا ایجاد ناامنی نتیجه‌ای به‌جز نابودی برای افراد، گروه‌ها و مذاهب در پی ندارد.

وی با تأکید بر حفظ وحدت و آرامش شهروندان گفت: اختلاف و درگیری بین دو گروه و دو قشر از جامعه به ضرر همه است و ما دوست نداریم میان ما اختلاف و درگیری رخ دهد، زیرا شهروندان شیعه و سُنی از دیرباز تاکنون در کنار یکدیگر مسالمت‌آمیز زندگی کرده‌اند. لذا مسئولین باید در راستای حفظ وحدت، امنیت و آرامش مردم تلاش کنند.

مولوی محمد‌عثمان قلندرزهی نیز در سخنرانی خود با اشاره به بازداشت یکی از مدرسین منبع‌العلوم کوه‌ون گفت: برخورد نامناسب و بی‌احترامی به حافظ عطاءالله کار ناشایستی بود. کشور اسلامی قانون و دادگاه دارد، حوزه‌ها اداره دینی و محترمی هستند. اگر کسی خطا و اشتباهی دارد، باید به مسئول حوزه اعلام شود که فلان شخص شبهات و اشکالاتی دارد او را کتباً احضار کنند و محترمانه او را بخواهند.

وی در ادامه افزود: از مسئولین سیاسی و امنیتی استان می‌خواهیم که به آزادی علمای مدارس بشتابند تا مشکل و نگرانی پیش نیاید و همه در چارچوب قانون برای امنیت کشور و استان فکر کنیم.

در همین زمینه مولوی فضل‌الرحمن کوهی، امام‌جمعه پشامگ سرباز نیز با انتقاد از بازداشت برخی از مدرسین حوزه علمیه منبع‌العلوم کوه‌ون، چنین اقداماتی را «سبب سرخوردگی و بدبینی اهل‌سنت به‌نظام» دانست و خواستار لغو حکم اعدام مولوی امان‌الله بلوچی و پایان‌دادن به این‌گونه «فشارها و تهدیدات» شد.

مولوی دوست‌محمد رئیسی نیز در خطبه‌های نماز جمعه روستای نصیرآباد و حومه نیز خواستار آزادی اساتید بازداشت‌شده حوزه علمیه کوه‌ون سرباز شد.

گفتنی‌ست اخیرا دو تن از مدرسین حوزه علمیه منبع‌العلوم کوه‌ون- از توابع شهرستان سرباز- توسط نهادهای امنیتی بازداشت شدند.

حافظ عبدالله ملازهی، مدیر این مدرسه دینی با انتشار بیانیه‌ای به این موضوع اعتراض کرده و این قبیل اقدامات را «بی‌حرمتی به مدارس دینی و علمای اهل‌سنت» عنوان کرده و از وجود فشارهای متعدد نیروهای امنیتی بر این مدرسه خبر داد.

مدرسه دینی منبع العلوم کوه ون واقع در سرباز از مدارس شناخته شده علوم دینی اهل سنت در بلوچستان است.