هنگامه شهیدی فعال حقوق بشر ایرانی به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد

مصطفی ترک همدانی، وکیل مدافع هنگامه شهیدی، فعال حقوق بشر ایرانی روز شنبه ۱۰آذر ماه ۹۷ از محکومیت موکلش به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس خبر داد.

به گزارش شبکه آزدی به نقل از ایسنا وکیل مدافع هنگامه شهیدی گفت:  این رای امروز به من ابلاغ شد و موکلم از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شده است.

وی از بیان هر گونه جزئیات بیشتری در رابطه با این پرونده خودداری کرد و افزود: «به دلیل اینکه پرونده امنیتی است از بیان جزییات معذورم»

وی در ادامه گفت: «درخواست تجدیدنظرخواهی در این پرونده را کرده‌ام».

هنگامه شهیدی در سال ۲۰۱۶ به اتهام «ارتباط با کانال خبری آمدنیوز» دستگیر و پس از ۶ ماه بازداشت موقت، با قرار وثیقه آزاد شد.

شهیدی بعدها پس از آزادی از زندان در یادداشتی در فضای مجازی که اسفند سال گذشته منتشر شد داشتن هرگونه ارتباط با کانال خبری آمدنیوز را تکذیب و با قاطعیت از این رسانه اعلام برائت کرد.

مدتی پس از آزادی با قرار وثیقه این ‌بار شهیدی اما به خاطر اظهاراتش علیه مسئولان قضایی، مجددا تحت تعقیب قرار گرفت.

پنجم تیرماه امسال دادستانی تهران طی اطلاعیه‌ای از دستگیری هنگامه شهیدی در جزیره کیش خبر داد و اعلام کرد: این متهم که تحت تعقیب قضایی بوده، توسط مأموران پلیس در حالی که از ماسک برای مخفی ماندن از دید مأموران استفاده می‌کرده، دستگیر و به زندان معرفی شده است.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران از صدور کیفرخواست پرونده هنگامه شهیدی با پنج عنوان اتهامی شامل افترا، نشر اکاذیب، توهین، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی، خبر داده بود.

هنگامه شهیدی روزنامه‌نگار اصلاح طلب، عضو حزب اعتماد ملی و مشاور مهدی کروبی در امور زنان، فعال حقوق زنان و حقوق مطبوعات، خبرنگار سیاسی و نویسنده زن ایرانی است. وی در یازدهمین جشنواره مطبوعات تهران، رتبه اول روزنامه‌نگاری را کسب کرده‌ است.