هلند سفیر خود در تهران را فراخواند

سفیر هلند در ایران برای «مشورت» به کشورش فراخوانده شد. وزیر خارجه هلند گفته است که این تصمیم در پاسخ به رفتار «غیرقابل قبول» ایران است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت خارجه هلند دوشنبه ۱۳ اسفند اعلام کرد که سفیر خود در تهران را فراخوانده است. وزارت خارجه هلند این اقدام را پاسخی به اخراج دو دیپلمات هلندی از ایران دانسته است.

استف بلوک، وزیر خارجه هلند با انتشار پیامی در توئیتر  اعلام کرد: «تصمیم بر این شد که سفیر در تهران برای مشورت‌هایی فراخوانده شود.» او افزود که اخراج دو دیپلمات کشورش از تهران غیرقابل قبول بوده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس وزیر خارجه هلند در نامه‌ای به نمایندگان پارلمان این کشور یادآوری کرده که در ماه‌های گذشته به سفیر ایران در لاهه اطلاع داده که اخراج دو دیپلمات هلندی «غیر قابل قبول» است و اثرات زیان‌باری در روابط ایران و هلند خواهد گذاشت.

دولت هلند سال گذشته دو ایرانی را به خاطر نقش مشکوک تهران در ترور محمدرضا کلاهی و احمد نیسی، دو شهروند ایرانی‌ـ‌هلندی در خاک این کشور اخراج کرد.

محمدرضا کلاهی متهم بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۰ است. او در هلند تکنیسین برق بود و در شهر آلمیره در نزدیکی آمستردام زندگی می‌کرد. کلاهی  ۱۰ دسامبر ۲۰۱۵، زمانی که برای رفتن به سر کار از خانه خارج شد، با شلیک چند گلوله کشته شد.

احمد مولا ابوناهض مشهور به احمد نیسی، یکى از رهبران و بنیانگذاران «جنبش آزادى‌بخش الأحواز» ‌۸ نوامبر ۲۰۱۷ مقابل منزلش در کوچه «یان فان ری بیک استرات» در شهر لاهه بر اثر اصابت سه گلوله به سرش به قتل رسید.

همچنین ماه گذشته اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه وزیر اطلاعات ایران و دو شهروند ایرانی، اسدالله اسدی و سعید هاشمی مقدم، اعمال کرد؛ بهانه این تحریم‌ها نقشه ایران برای ترور ناموفق در فرانسه و دانمارک بوده است.

اسدالله اسدی دیپلمات سفارت ایران در وین بود که سال گذشته میلادی در آلمان بازداشت شد و به بلژیک تحویل داده شد. سعید هاشمی مقدم معاون وزارت اطلاعات و مدیر دستگاه اطلاعاتی ایران معرفی شده است.