نگاهی به پرونده مازیار ابراهیمی، قربانی سیستم وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی

وزیر اطلاعات روز سه‌شنبه (۱۲ شهریور) برای پاسخگویی به سؤال محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، درباره پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای، و ادعای اخیر آقای مازیار ابراهیمی که پیش از این اعترافاتش در صدا و سیما به عنوان عامل این ترور‌ها اعلام شده بود، در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی حاضر شد.

به گزارش ایرنا، محمودصادقی در همین خصوص در حساب توئیتر خود نوشت: وزیر اطلاعات امروز طبق برنامه همراه با بعضی از مدیران و کارشناسان ذی‌ربط با حضور در کمیسیون امنیت ملی به سؤالات اینجانب درباره ترور کارشناسان هسته‌ای پاسخ داد. پرسش و پاسخ‌ها بیش از ۴۰ دقیقه طول کشید. به‌علت کمبود وقت قرار شد توضیحات تکمیلی ظرف یک ماه آینده به اینجانب ارائه شود.

این عضو فراکسیون امید در ادامه نوشت: بنابر اظهار علوی، کارشناسان واجا درباره دخالت متهمان در ترور‌ها اختلاف داشته‌اند که پس از بررسی کارشناسی معاون حفاظت واجا عدم انتساب اتهام به آن‌ها محرز شده است. به‌گفته‌ی او متهمان ۵۳ نفر بوده‌اند و پس از احراز بی‌گناهی آن‌ها ۴میلیارد تومان بابت جبران خسارت به آن‌ها پرداخت شده است.

وزیر اطلاعات و همراهان وی در این جلسه پذیرفتند که مازیار ابراهیمی و دیگر متهمان این پرونده بی‌گناه بوده‌اند و برای دستگاه اطلاعاتی محرز شده که این افراد هیچ نقشی در ترور دانشمندان هسته‌ای نداشته‌اند. وزیر اطلاعات ایران هم‌چنین برای برداشتن بار مسئولیت خود در این پرونده تاکید کرده که این دستگیری‌ها مربوط به دولت قبل است و تاریخ بازداشت مازیار ابراهیمی خردادماه سال ۹۱ و آزادی وی در اوایل مرداد ۹۳ بوده است.

این اعتراف محمود علوی، وزیر اطلاعات، به نوبه خود در تاریخ مسایل اطلاعاتی و امنیتی ایران بی‌سابقه است. وزیر اطلاعات به بی‌گناهی تمامی ۵۳ نفری که بازداشت شده بودند اعتراف کرد و درعین‌حال ادعا کرد که وزارت اطلاعات در مجموع چهارمیلیارد تومان به این افراد به عنوان جبران خسارت پرداخت کرده و ۱۳۰ میلیون تومان به مازیار ابراهیمی پرداخت شده است.

وزیر اطلاعات هم‌چنین مدعی شده که به آقای ابراهیمی کوچکترین اهانت و شکنجه‌ای وارد نشده است و صرفا موضوع حبس او در زندان مطرح بوده و هم‌چنین تاکید کرده که هیچ شکنجه، اذیت و آزاری را در فرآیند محاکمه مازیار ابراهیمی تایید نمی‌کند. بنا به ادعای مقامات امنیتی تمامی اسناد و مدارک و فیلم‌های بازجویی‌ها مورد بررسی قرار گرفته و براین اساس موضوع شکنجه و هرگونه آزار و اذیت محلی از اعراب ندارد.

هرچند که توضیحات وزیر اطلاعات و همراهان وی در جلسه مجلس بسیار کلی و فارغ از جزئیات این پرونده پیچیده امنیتی‌ست اما با این‌همه اقرار به بی‌گناهی فردی که به جرم ترور دانشمندان هسته‌ای دستگیر شده بود، می‌تواند به وجود شکاف‌های عظیم و اختلاف‌نظرهای عمیق در سیستم امنیتی و اطلاعاتی نظام مهر تایید بزند.

مازیار ابراهیمی به اتهام ترور دانشمندان هسته‌ای دستگیر شد. اتهامی که به گفته او به هیچ شکل و با هیچ منطقی نمی‌توانست باورپذیر باشد. اتهامی سنگین که با فشار نیروهای امنیتی و اطلاعاتی و اعمال شکنجه‌های فراوان، نهایتا مازیار ابراهیمی را مجبور کرد تا در یک نمایش تلویزیونی به آن اعتراف کند.

ابراهیمی که از سوی مقامات امنیتی ایران به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین چهره‌های ترور دانشمندان هسته‌ای دستگیر شده بود و حتی تا اجرای حکم اعدام هم پیش رفته بود، در نهایت آزاد شد و بعد از آن برای آغاز یک زندگی دوباره از ایران بیرون آمد و اکنون در آلمان زندگی می‌کند. ابراهیمی در مصاحبه خود فاش کرد که دعوای نهادهای امنیتی در ایران بود که ماجرای دستگیری، شکنجه و در نهایت آزاد شدن او را باعث شد.

کمی بعد از بالا گرفتن واکنش‌ها به این ماجرا،عبدلله شهبازی، تاریخ‌نگار نزدیک به بیت‌رهبری، در تلگرام نوشت: «برخی شایعات حاکی است که مسوول پرونده دستگیرشدگان متهم به ترور دانشمندان هسته‌ای، که مستند جنجالی «کلوپ ترور» را بر اساس اقاریر اجباری دستگیرشدگان (مازیار ابراهیمی و دیگران) ساخت و پخش کرد، به اسرائیل گریخته است».

برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در واکنش به گفته‌های ابراهیمی از وزیر اطلاعات خواستند که دراین‌باره شفاف‌ سازی کند.

هرچند که وزارت اطلاعات مدعی پرداخت غرامت به افراد بازداشت‌شده است اما شکی نیست که برخوردهای غیرانسانی با متهمین امنیتی در ایران چنان سابقه طولانی و فراموش نشدنی دارد که تطهیر آن با ادعای پرداخت پول ناممکن به‌نظر می‌رسد.