نماینده مردم ایرانشهر؛ سیستان و بلوچستان رکورددار بازماندگان از تحصیل در کشوراست

سیستان و بلوچستان رکوردار بازماندگان از تحصیل در میان ۳۱ استان ایران است و دختران نیز رکورددار بازماندگان از تحصیل در سیستان و بلوچستان هستند؛ بازماندگانی که بی‌توجهی به آن‌ها عواقبی بعضا امنیتی در پی دارد.
محمدنعیم امینی‌فرد، نماینده مردم ایرانشهر و نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران گفته که بر اساس آمار وزارت آموزش و پرورش ۱۵۰ هزار نفر در استان سیستان و بلوچستان از تحصیل بازمانده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «خانه ملت» ایران، وی در ادامه همچنین تصریح کرد:

“«پیش از این میزان بازماندگان از تحصیل بدون مدارک هویتی در این استان ۳۰ درصد بوده است. دولت ایران عزمی برای حل مشکلات افراد لازم التحصیل فاقد مدارک هویتی ندارد».

استان سیستان و بلوچستان به حدی توسعه نیافتگی آموزشی دارد و شدت آن بالا است و باعث عوارض گسترده در سطح زندگی مردم و شاخص توسعه می‌شود که دولت باید فکر جدی کند”.

سیستان و بلوچستان محروم‌ترین استان ایران در شاخص‌های اساسی و اصلی زندگی، رکوردار کودکان بازمانده از تحصیل است؛ مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان نیز در ۲۲ مهرماه ۹۷ در اینباره به تسنیم گفته که در چهارسال گذشته ۱۲۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل جذب مدارس شدند و هم‌چنان ۷۰ هزار نفر از تحصیل بازمانده‌اند؛ این یعنی از جمعیت ۱۴۳ هزار کودک بازمانده از تحصیل که در ۳۱ استان ایران جذب شدند، بیش‌از ۸۰ درصد آن، ۱۲۰ هزار نفر متعلق به سیستان و بلوچستان‌ است؛ هم‌چنین از ۱۴۲ هزار کودک هم‌چنان بازمانده هم چیزی حدود ۵۰ درصد بازهم متعلق به محروم‌ترین استان ایران است.

محرومیت‌های عمقی، تاریخی و جدی در شاخص‌های اساسی زندگی و صدالبته ساختارهای فرهنگی و سنتی دست به دست هم داده‌اند تا سیستان و بلوچستان پایین‌ترین شاخص‌های آموزشی را در بین ۳۱ استان کشور داشته باشد و میزبان بالاترین نرخ بازماندگان از تحصیل ایران باشد.

دختران؛ رکورددار بازماندگان از تحصیل در سیستان و بلوچستان

معاون مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان نیز به ایسنا می‌گوید: در چهار سال گذشته، آموزش‌وپرورش با یک کار جدی و عملیاتی به بحث بازماندگان از تحصیل ورود پیداکرده و با مراجعه خانه به خانه و شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل، آن‌ها را به مدرسه فرستاده است. براساس برنامه مدون آموزش و پرورش حتی مدیران مناطق در سیستان و بلوچستان نیز بر اساس جذب حداکثری بازمانده‌ها ارزشیابی می‌شوند.

حسن نوروزی می‌افزاید: عمده بازماندگان از تحصیل در سیستان و بلوچستان دختران هستند که به دلیل ازدواج زودرس و مسائل فرهنگی اجازه ادامه تحصیل به آن‌ها توسط خانواده‌ها عمدتاً در مناطق روستایی داده نمی‌شود، البته اشتغال پسران و دوری مدرسه‌ها در روستاها برای دانش آموزان هم از دیگر دلایل افزایش بازماندگان از تحصیل در سیستان و بلوچستان است‌.

معاون مدیرکل آموزش‌وپرورش سیستان و بلوچستان تأکید می‌کند: باید با کمک ارگان‌ها مبادی ایجاد بازماندگان از تحصیل بسته شود، ما در آموزش‌وپرورش برنامه‌های مدونی را در دست اقدام داریم که ازجمله آن‌ها می‌توان به افزایش مدارس شبانه‌روزی در مناطق روستایی و طرح ایجاد مدارس روستا مرکز اشاره کرد که عمده توجه ما در رابطه با این دو طرح تسهیل تحصیل دانش آموزان در روستاهاست.

وی در عین حال می‌گوید: با این‌ وجود که مدارس شبانه‌روزی را افزایش دادیم و طرح ایجاد مدارس روستا مرکز را راه‌اندازی کردیم اما همچنان بازمانده از تحصیل‌ داریم و عمدتاً‌ خانواده‌ها به دختران ‌به‌ دلایل فرهنگی‌ ‌همچنان اجازه تحصیل را ‌نمی‌دهند.

مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان نیزمی‌گوید: هرچند جذب بازماندگان از تحصیل جزو وظایف حاکمیتی سازمان بهزیستی نیست؛ این سازمان درقالب طرح مشق ما از سال گذشته یک هزار و ۱۱۶ نفر از کودکان ۸ تا ۱۳ سال بازمانده از تحصیل سیستان و بلوچستان را روانه کلاس‌های درس کرده است.