نامه سرگشاده اجلال قوامی به حسن روحانی

اجلال قوامی روزنامه نگار و فعال حقوق بشر در آستانه ی سفر حسن روحانی به کردستان نامه یی سرگشاده منتشر کرد.متن کامل نامه این فعال حقوق بشر به این شرح است:

ما همچنان غیر خودی هستیم

جناب آقای رئیس جمهور
این چهارمین سفر شما به کردستان است.در انتخابات ۹۲ به سنندج آمدید و در سالن آزادی از حقوق معطل مانده کردها سخن گفتید و بر تحقق این وعده ها اصرار و ابرام داشتید.اکنون شش سال از آن روزها و وعده هایی که دادید، می گذرد.پرسش اینجاست این سفر شما چه دستاوردهایی برای کردستان به همراه خواهد داشت،که دگر بار عزم سفر کرده اید.

جناب آقای حسن روحانی
کردستان در این چهل سال و در تمام دولت های راست و چپ همواره قربانی نگاه امنیتی شده است.مطالبات و خواست انسانی و قانونی مردمان این دیار به حاشیه رفته و شکاف مرکز – پیرامون عمیق تر از آن است که با افتتاح یک کارگاه و یک تونل ۵۰ متری در خیابان سیروس سنندج پر شود.درد مزمن توسعه نیافتگی کردستان، فقر، فلاکت، اعتیاد و مهاجرت نخبگان را به دنبال داشته است.آیا سفر شما می تواند اندکی از این دردها را التیام بخشد؟

جناب آقای رئیس جمهور
از بیان گفته های ملال آور و تکراری می گذرم و از منشور حقوق شهروندی تان پرسشی دارم.به راستی منشوری که قرار بود حقوق انسانی و شهروندان را پاس بدارد، به چه سرنوشتی دچار شد، آیا از آن اطلاع دارید.منشور اخته یی که نام حقوق شهروندی بر آن گذاشتید، در پاسداشت حقوق شهروندان کجا به کارآمد؟ کشتار کولبران، احضار و بازداشت منتقدان، تحدید جامعه مدنی و برخورد امنیتی با دگر اندیشان در کجای این منشور قرار می گیرد.

رئیس دولت تدبیر و امید!
برای ما کردها در بر همان پاشنه سابق می چرخد و غیر خودی به شمار می آییم.چه دولت اصولگرا، اصلاح طلب باشد و چه اعتدال و امید.کردستان همچنان برای همه دولت ها منطقه ممنوعه بوده است. اصولگرایی و اصلاح طلبی در کردستان جز کاسبی و بهره از خوان رانت و امتیاز برای اقلیتی بیگانه با مطالبات مردم هیچ جایگاه و پایگاهی در این دیار ندارد.برای من کرد به همان اندازه اصولگرایی تهوع آور است که اصلاح طلبی و استمرا ر طلبی !
سخن کوتاه می کنم و این پرسش را با شما در میان می گذارم.آیا از آمدن به کردستان و وعده های عمل نشده تان وجدان تان به درد نمی آید!
نه هرکس حق تواند، گفت گستاخ
سخن ملکیست سعدی را مسلم

اجلال قوامی-روزنامه نگار
۲ اردیبهشت ۱۳۹۸