موقعیت شکننده جمهوری اسلامی

جمهوری اسلامی در ضعیف‌ترین و شکننده‌ترین موقعیت خود طی ۴۰ سال گذشته قرار دارد؛ تحریم‌های آمریکا صادرات نفت را به صفر رسانده و طی یک سال گذشته ۲۵ میلیارد یورو ارز دولتی به سادگی از دست رفته است. در حالی که اقتصاد ایران بر اثر فشارها منجمد شده و مردم در فقر به سر می‌برند، ناوگان پنجم دریایی آمریکا در خلیج‌فارس نیز مانند شبحی دور سر رژیم ایران می‌چرخد و هرلحظه امکان روشن شدن آتش جنگ وجود دارد.

به گزارش «شبکه آزادی» این روزها ایران در وضعیت برزخی قرار دارد و اغلب مردم به جز آن‌هایی که آدرس خزانه ارزی بانک مرکزی را بلدند، ناامید و سرخورده هستند. صندوق بین‌المللی پول می‌گوید اقتصاد ایران سال خوبی را در پیش ندارد؛ چراکه نرخ رشد اقتصادی‌اش قرار است به منفی ۶ درصد برسد.

تورم فزاینده نیز مانند سارقی بی‌رحم، اندک درآمد مردم را هم با تاراج برده و میلیون‌ها نفر را به دره فقر پرت کرده است؛ اما جمهوری اسلامی همچنان به فساد در داخل و لجبازی با خارج ادامه می‌دهد و برایش اهمیتی ندارد که هزاران بنگاه اقتصادی بر اثر سیاست‌های اشتباهش تعطیل و صدها هزار نفر بیکار شده‌اند.

در این شرایط ناگوار که مردم حتی نان خالی هم برای خوردن ندارند بانک مرکزی رژیم ایران با وقاحت تمام فهرستی را از عملکرد افتضاح خود منتشر کرده که نشان می‌دهد بیش از ۱۰ هزار شخصیت حقیقی و حقوقی در یک سال گذشته در مجموع مبلغی افزون بر ۲۵ میلیارد یورو ارز معادل دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی از بانک مرکزی دریافت کرده‌اند.

آثار توزیع ناعادلانه ثروت‌ها را در همه‌جا می‌توان مشاهده کرد؛ حاشیه‌نشینی، مناطق محروم و توسعه نامتوازن شهرها از جمله نتایج دستگاه معیوب اقتصادی رژیم مذهبی حاکم بر ایران محسوب می‌شوند که حالا تبدیل به یک بحران جدی شده است. بی‌عدالتی و تبعیض به سطحی رسیده که علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس نیز نسبت به آن هشدار داده و گفته است «آثار بی‌عدالتی در اجتماع به عدم تعادل روانی منجر می‌شود.»

تقریباً ریشه همه بحران‌های کشور نتیجه سیاست‌ها و رفتارهای مبتنی بر یک ایدئولوژی مذهبی است که جمهوری اسلامی با کمک آن، مردم و اقتصاد کشور را به گروگان گرفته است. هر حکومتی دموکراتیکی در نتیجه بحران‌های موجود در ایران به ‌احتمال فراوان به راحتی سقوط می‌کرد؛ اما آن چیزی که تاکنون رژیم علی خامنه‌ای را سر پا نگه ‌داشته، فریبکاری، اعمال زور و سرکوب مردم است.

بااین‌حال، شرایط نسبت به قبل و به‌ویژه یک سال گذشته بسیار تغییر کرده و مردم در یکی بهترین موقعیت‌های تاریخی برای عبور از رژیم «دزدسالار» ایران قرار دارند. گلوگاه‌های ارزی ایران در نتیجه تحریم‌های خُردکننده آمریکا مسدود شده و به زودی منابع مالی دستگاه ولایت‌فقیه خشک خواهد شد. در چنین شرایطی حفظ انسجام نظام و تأمین مالی دستگاه‌های سرکوب بسیار دشوار خواهد شد؛ بنابراین، یک حرکت خودجوش و سازمان‌دهی شده از سوی مردم ناراضی و ستم دیده کافی است تا امپراتوری پوشالی دیکتاتور ایران با فروپاشی مواجه شود.

مجتبی احمدی