مهدی حاجتی استثنا بود!

گزارشی از دلایل محکومیت مهدی حاجتی که تنها به یک نتیجه انجامید:

جمهوری اسلامی یک بار دیگر ثابت کرد که اصلاح پذیر نیست.

در همان روزهای اول دستگیری او نیز برخی می گفتند علت اصلی برخورد با او مقاومت در برابر زیاده خواهی هایی است که در طرح توسعه ی حرم مطهر در  وجود داشت. به گوش رسیده بود که یک شب یک تنه در برابر کسانی که می خواستند به تخریب بافت تاریخی شهر شیراز بپردازند ایستاده بود و در مقابل بودلدوزرهایشان سینه سپر کرده بود.

یک روز بعد از زندانی شدن مهدی حاجتی حالا عده ای به حکم قانون و با خیال راحت بولدوزرهایشان را برداشته اند و به جان بافت تاریخی شیراز افتاده اند.

ایرنا خبر داده است که شامگاه ۱۴ خرداد ۹۸ در ابتدای تعطیلات چهار روزه, تخریب خانه ای دیگر در بافت تاریخی شیراز رقم خورده است که فعالان میراث فرهنگی شیراز این خانه را تاریخی ،ارزشمند و با ویژگی هایی منحصر به فرد می دانند.

براساس گفته‌های چندین نفر از اهالی محل، در این خانه تاریخی زیبایی‌های نظیر کاشیکاری، نقوش برجسته و گچ بری های تاریخی وجود داشته است.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در گفت و گوبا خبرنگار ایرنا اعلام کرد: تخریب این خانه قدیمی با مجوز معاونت میراث فرهنگی این اداره کل انجام شده است.

پیش از این نیز در شیراز از این اتفاقات افتاده بود و به تعاقب آن سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اعلام کرده بود، مجری طرح توسعه حرم مطهر شاهچراغ (ع) این تخریب‌ها را انجام داده است.

زهره رستگاری در توییترش نوشته بود که همسرش به جرم تبلیغ علیه نظام روانه ی زندان شده است. برخی از مصادیق این جرم کلیشه ای در نظام قضایی جمهوری اسلامی به اعضای خانواده اش چنین اعلام شده است.

۱.اظهارنظر فیسبوکی سال ۹۳ (سه سال قبل از ورود به شورای شهر) درخصوص تقلب در ‎ انتخابات ۸۸

۲.اظهارنظر درچت خصوصی مبنی براینکه از جنس جایگاه اداری نیستم که کارکردن دراین ساختار برایم بااهمیت باشد.

۳.چت خصوصی با چاشنی طنز مبنی بر مخالفت با ادامه تحصیل یکی از دوستان درنظام مقدس.

چند هفته پیش نیز درگیری لفظی حاجتی با رئیس شورای شهر شیراز، احمدرضا دستغیب خبرساز شده بود. حاجتی در اعتراض به ترک جلسه توسط دستغیب اعتراض کرده بود و خطاب به اعضای شورا بی ملاحظه و ترسی گفته بود: اگر جرات دارید در هفته آینده طی یک طرح دوفوریتی دستغیب را از ریاست شورا برکنار کنید چرا که او شایستگی مدیریت را ندارد.

این روحیه و رفتاری است که مهدی حاجتی از خود بروز داده است. در اعمال و نیات و نطق هایش. قطعا چنین شخصی جایی در نظام جمهوری اسلامی ندارد. عاقبت توییت او درباره ی چند تن بهایی که در شیراز بی دلیل به زندان افتاده بودند و پافشاری اش بر آزادی آن ها فرصت را به مخالفانش داد تا بدون فوت وقت به او حمله ور شوند.

حال می توان بهتر علت اصلی برخورد با مهدی حاجتی را دریافت. سرنوشت جوان خوشنامی که هرگز درگیر بازی های سیاسی نشد و یک استثنا بود. عاقبت او زندان و تبعید، در سکوت مطلق دوستان مثلا هم جناح و همفکر است تا جمهوری اسلامی یک بار دیگر ثابت کند تن به هیچ اصلاحی نمی دهد و کوچکترین صدای مخالف را هم بر نمی تابد.