مقامات زندان اجازه معاینه تکمیلی تشخیص سرطان را به نازنین زاغری نمی‌دهند

روزنامه بریتانیایی میرر از امتناع مقامات زندان از فرستادن نازنین زاغری به بیمارستان برای معاینات پس از پیدا شدن سلول‌های سرطانی در سینه او خبر داده است.

به گزارش شبکه آزادی به نقل از صدای آمریکا، این روزنامه اظهارات ریچارد رتکلیف همسر نازنین را نقل کرده که گفته است کوتاهی در تشخیص بیماری نازنین که هزارمین روز زندانی بودنش را پشت سر می‌گذارد، برای این دو و دیگر اعضای خانواده بسیار نگران کننده است.

همسر نازنین زاغری توضیح داده است که به تازگی توده‌هایی در سینه او پیدا شده که تشخیص درست آن، نیازمند انجام دوباره ماموگرام و ام آر ای است، اما مسئولان زندان از اجازه آن را نمی دهند.

در همین حال، مقامات جمهوری اسلامی از صدور ویزا سفر به ایران نیز برای ریچارد رتکلیف امتناع کرده‌اند.

این در حالیست که در روزهای اخیر جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، جمهوری اسلامی را متهم کرده بود که برای «اهداف دیپلماتیک» نازنین زاغری رتکلیف، شهروند دوتابعیتی ایرانی بریتانیایی، را گروگان گرفته است.

جرمی هانت روز جمعه ۷ دی در گفت‌وگویی با رادیو ۴ بی‌بی‌سی با اشاره به تولد چهل سالگی نازنین زاغری، گفت: «او به اندازه بیش از نیمی از عمر دخترش در زندان بوده. این کاری وحشتناک و ناعادلانه است.»

نازنین زاغری رتکلیف فروردین ماه سال ۹۵ و زمانی که قصد خروج از ایران را داشت، در فرودگاه بازداشت شد. او به اتهام مشارکت در «براندازی نرم» به پنج سال زندان محکوم شد.

سپاه پاسداران خانم زاغری را به آموزش روزنامه نگاری برای رسانه های خارج از کشور متهم کرد، اما او اتهامات خود را رد کرد و بنیاد خیریه تامسون رویترز نیز رسما اعلام کرد که او یک کارمند ساده در بخش اداری این بنیاد بوده است.