مسئولان جمهوری اسلامی مقصر فاجعه منا را در سال ۹۴ پذیرفتند

برادر غضنفر رکن آبادی، دیپلمات ایرانی و از کشته شدگان حادثه منا می‌گوید مسئولان جمهوری اسلامی در مذاکره با عربستان اتهام این کشور مبنی بر مقصر بودن زائران ایران در این حادثه را پذیرفته‌اند.

این حادثه در مراسم حج سال ۹۴ و در مناسک “رمی جمرات” در منطقه منا شهر مکه رخ داد و در جریان آن شمار زیادی از زائران کشته و مجروح شدند. آمار دقیق قربانیان منا  که ازدحام حجاج علت آن اعلام شده مشخص نیست.

مرتضی رکن‌آبادی، یک‌شنبه شب ۲۰ مرداد (۱۱ اوت) در برنامه تلویزیونی جهان‌آرا گفت: «مسئولان ما برای اینکه راه حج باز بشود سال گذشته در عربستان امضا دادند و پذیرفتند که مقصر فاجعه منا ایرانی‌ها بودند.»

علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز ۲۱ مرداد بدون این که اصل وجود مذاکرات را رد کند در یک پیام توئیتری نوشته است: «سازمان حج و بعثه مسئول مستقیم مذاکرات و توافقات حج در هر سال هستند.»

علی قاضی‌عسکر،  نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج و زیارت که پس از حدود چهار دهه اوایل امسال از این سمت کناره‌گیری کرد سخنان رکن‌آبادی در تلویزیون را “دروغ مسلم” خواند و به خبرگزاری ایسنا گفت: «در تفاهم‌نامه‌ حج ایران و عربستان دقیقا ذکر شده است که مسئله منا باید روشن شود.»