مختار زارعی روزنامه‌نگار اهل سنندج در یک پرونده جدید دوباره به زندان محکوم شد

مختار زارعی، روزنامه‌نگار ساکن سنندج از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شد. این فعال مدنی به دلیل انتشار فراخوان اعتصاب سراسری در شبکه‌های اجتماعی پس از اعدام رامین حسین پناهی زندانی سیاسی کُرد از سوی نیروهای امنیتی بازداشت‌ شده بود.

به گزارش شبکه آزادی به نقل از کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، مختار زارعی، روزنامه‌نگار کُرد و فعال مدنی ساکن سنندج از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر به ریاست قاضی سعیدی بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شد. شعبه دوم دادگاه انقلاب  سنندج به ریاست قاضی «بهروز شرفی‌یوسف‌وند» در اردیبهشت‌ماه امسال و در پرونده ای دیگر حکم دو سال حبس تعزیری از بابت «توهین بە رهبری» و یک سال حبس تعزیری به اتهام «تبلیغ علیە نظام»، را به مختار زارعی ابلاغ کرده بود.

یک منبع آگاه در رابطه با جلسه دادگاه در رابطه با پرونده جدید ایشان گفت: «باتوجه به دفاعیات وکیل مدافع آقای زارعی در جلسه دادگاه قاضی سعیدی ایشان را از  اتهام «اجتماع و تبانی  منجر به برهم زدن امنیت عمومی» تبرئه کردند، اما برخلاف انتظار در همان جلسه اتهام «تبلیغ علیه نظام» به آقای زارعی تفهیم و بر اساس این اتهام رییس شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج حکم یکسال زندان  را برای ایشان صادر کرد».

گزارش‌شده است، وکیل مدافع آقای زارعی به‌حکم صادره اعتراض کرده و پرونده جهت بررسی و صدور حکم نهایی به شعبه تجدیدنظر استان کردستان ارجاع شده است.

آقای زارعی در شهریورماه سال گذشته پس از انتشار فراخوانی در صفحه اینستاگرامی خود پس از اعدام رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کرد مبنی بر حضور مردم در منازل خود، روش کردن شمع و پیوستن به اعتصاب سراسری از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.