محمدعلی نجفی کیست؛ آیا پشت پرده‌هایی از قتل همسرش درمیان است؟

محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران، سه‌شنبه گذشته همسر دوم خود را به قتل رساند.

محمدعلی نجفی کیست؟

محمدعلی نجفی دانش آموخته ریاضیات، سیاستمدار، مدرس دانشگاه از ابتدای انقلاب سال ۱۳۵۷ تا کنون در عرصه‌های سیاسی، جایگاه‌های مختلفی داشته است.

او عرصه سیاست را با کسب سِمَت وزارت علوم در سال ۱۳۶۰ آغاز نمود و در نهایت با سمت «مشاور اقتصادی ریاست جمهوری در دوره اول روحانی» و شهرداری پایتخت از این عرصه خارج شد.

او بطور کلی تاکنون ریاست وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، معاونت ریاست جمهوری، مشاور اقتصادی رییس جمهور، شهرداری تهران و عضویت در شورای اسلامی شهر  تهران را بر عهده داشته است.

همچنین وی حزب کارگزاران سازندگی ایران را به همراه غلامحسین کرباسچی و چند تن دیگر در سال ۱۳۷۸ تاسیس کرد.

آقای نجفی روز ۱۹ مرداد ۱۳۹۶، توسط اعضای شورای اسلامی شهر تهران به عنوان گزینه نهایی شهرداری تهران انتخاب شد. او در اول شهریور ماه با شروع به کار رسمی شورای شهر پنجم به عنوان شهردار جدید تهران انتخاب و در پنجم شهریور با دریافت حکم از وزارت کشور، رسماً به عنوان شهردار کار خود را آغاز کرد و جایگزین محمدباقر قالیباف شد.

در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ اخباری مبنی بر استعفای آقای نجفی از سمت شهرداری تهران در خبرگزاری‌ها منتشر شد که حواشی بسیاری در پی داشت و نهایتآ در تاریخ ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ با رای اکثریت، شورای شهر تهران با درخواست استعفا موافقت کرد و وی از این سمت کنار رفت.

در حواشی استعفای آقای نجفی بحث‌های مختلفی ایجاد شد که برخی معتقد بودند که وی با فشار اطلاعات سپاه مجبور استعفا شده است.

برخی نیز ازدواج با خانم میترا استاد را دلیل کنار گذاشتن آقای نجفی از سمت شهرداری می‌دانستند.

رسانه‌های داخلی دلیل استعفای وی را، ناتوانی و از کارافتادگی به دلیل بیماری اعلام کردند و این خبر در شرایطی منتشر شد که وی کمی قبل‌تر اعلام کرده بود حال جسمی‌اش مساعد است.

پس از انتشار این اخبار از سوی خبرگزاری های حکومتی، نجفی ضمن اینک خبر بیماری خود را تایید نمود اعلام کرد؛ به بیماری جدیدی مبتلا شده است.

استعفا به دلیل بیماری، برای مردم چندان قابل قبول نبود تا اینکه پس از مدتی در آبان ماه ۱۳۹۷، میترا استاد در مصاحبه با یک خبرگزاری خود را همسر قانونی محمدعلی نجفی معرفی کرد.

پس از انتشار این مصاحبه،‌ شک به یقین تبدیل شد که علت کناره‌گیری/کنار گذاشتن آقای نجفی به ارتباطش با این خانم دخیل است.

انتشار خبر قتل میترا استاد

صبح روز گذشته، ۷خرداد ۹۷ خبر قتل میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی در خبرگزاری‌های داخلی منتشر شد و به سرعت در خبرگزاری‌های بین‌المللی نیز انعکاس یافت.

پس از انتشار این خبر، خبرنگار انصاف‌نیوز در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: «دیروز زن دوم نجفی زنگ زد انصاف و می‌خواست باهامون مصاحبه کنه، امروز قرار بود بیاد دفتر، همین امروز به قتل رسید.»

پس از گذشت ساعاتی، خبرگزاری‌های داخلی خبری مبنی بر «بازداشت و اعتراف به قتل» محمدعلی نجفی را منتشر کردند.

به گزارش وب‌سایت همشهری، محمدعلی نجفی در اعترافات اولیه خود گفته است: «برای خراب کردن زندگی من آمده بود و مدام مرا تهدید می‌کرد که اسرارم را فاش می‌کند و زندگی‌ام را ویران می‌کند؛ او حتی می‌خواست تهدیداتش را در مصاحبه‌ای عملی کند.»

با گذشت ساعاتی از بازداشت وی، صداوسیما با انتشار چند ویدیو موجب جنجال کاربران شبکه‌های مجازی شد.

در قسمتی از این ویدیو خبرنگار صداوسیما در حال به نمایش گذاشتن آلت جرم«کلت کمری» و فشنگ‌های مربوط با آن بود که کاربران شبکه های مجازی این عمل را یک اقدام ناشیانه  از سوی نیروی انتظامی دانستند و برخی نوشتند: «آلت جرم پیش از اتمام تحقیقات، چرا در دست یک فرد نامربوط است؟!»

در قسمت دیگری از این ویدیو، رییس اداره آگاهی تهران در حال نوشیدن چای با متهم بود که پس از آن، او برای ادای احترام در مقابل محمدعلی نجفی برخاست و کمر خود را خم کرد.

این رفتار هرچند از لحاظ انسانی و حقوق بشری یک رفتار پسندیده محسوب می‌شود و فعالان حقوق بشر معتقدند با رفتار انسانی نسبت با متهمین، باید زمینه زندگی در اجتماع، پس از پایان دوران محکومیت برای متهمان فراهم شود.

اما کنایه‌ها و انتقادات کاربران شبکه مجازی بر این مبنا نبود که چرا به یک متهم یا مجرم احترام میگذارید، منتقدین میگویند «چرا یک نفر به دلیل خوردن و نوشیدن در ماه رمضان، اعتراض به حجاب اجباری یا اعتراضات مدنی» علاوه بر اینکه بازداشت می‌شوند، در مقابل مردم مورد خشونت فیزیکی ماموران نیروی انتظامی قرار می‌گیرند اما فردی به صرف اینکه سمت و جایگاه سیاسی داشته پس از اثبات اتهاماتش، در جایگاهی بسیار برجسته‌تر از  متهمان یا مجرمان دیگر قرار می‌گیرد.

دیروز جلسه بازپرسی محمدعلی نجفی، متهم به قتل همسرش، در دادسرای جنایی تهران برگزار شد.

نجفی در مقابل بازپرس پرونده، ضمن ارتباط همسرش با سیستم های اطلاعاتی کشور اعلام کرد: «یک نهاد تماس‌های مرا شنود می‌کرد و در اختیار همسرم قرار می‌داده است که در این خصوص شکایت کردم، اما این موضوع انگیزه قتل نبوده است.»

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه علت وجود اسلحه در منزل این چنین گفت: «این اسلحه از سال شصت که ترورهای خیابانی در ایران بود، چون من وزیر فرهنگ و آموزش عالی بودم در اون موقع در اختیار من گذاشته شده توسط نهادهای رسمی، از اون موقعم مرتب کارت حمل سلاح من تمدید می‌شد و فکر می‌کنم تا سال ۹۴ یا ۹۶ این کارت تمدیدشد»

همچنین دختر محمدعلی نجفی مدعی شد که میترا استاد، همسر دوم پدرش، «با ارگان‌های خاصی رابطه داشت و از همین طریق به پدرم تسلط پیدا کرده بود و او را تحت فشار قرار می‌داد.»

ضمنا آقای نجفی در گوشه‌ای از اعترافاتش، همسرش را به خیانت محکوم کرده بوده که امروز در مقابل بازپرس پرونده گفت: «همسرم به من خیانت نکرده اما به خیانت تهدیدم کرده بود»

طبق مدارک مستند اعم از اینکه مقتول قصد مصاحبه در رابطه مسائلی نامعلوم را داشته و اعترافات محمدعلی نجفی «قاتل» مبنی بر اینکه همسرش قصد نابودی زندگی‌اش را داشته و همچنین ارتباط مقتول با نهادهای امنیتی، گمان می‌رود که میترا استاد، در مصاحبه‌اش با انصاف‌نیوز، نیت بر افشای مسائل سِرّی‌ای داشته که محمدعلی نجفی به قصد عدم افشای این مسائل، وی را به قتل می‌رساند.

این در حالی است که از ابتدای انقلاب اسلامی در سال ۵۷، حذف فیزیکی اشخاص به نیت انسداد فعالیت‌های جریان‌های برانداز یا جلوگیری از افشای حقایقی علیه نظام یا مهره‌ها و عوامل نظام، یکی از راهکارهای جمهوری اسلامی بوده است.