مجمع تشخیص مصلحت احتمالاً ۲۷ بهمن تکلیف لایحه پالرمو را معلوم می‌کند

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله محسن شبستری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام چهارشنبه ۲۴ بهمن اعلام کرد که در جلسه شنبه ۲۷ بهمنِ مجمع تشخیص مصلحت نظام لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌ یافته فراملی موسوم به پالرمو به بحث گذاشته می‌شود. احتمال دارد که در این نشست تکلیف لایحه پالرمو معلوم شود.

در جلسه شنبه ۲۷ بهمنِ مجمع تشخیص مصلحت نظام لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌ یافته فراملی موسوم به پالرمو به بحث گذاشته می‌شود

آخرین بار شنبه ۶ بهمن مجمع تشخیص مصلحت جلسه‌ای را به بحث و گفت‌وگو درباره این لایحه اختصاص داده بود. در آن جلسه گزارش کمیسیون‌های سیاسی و امنیتی دفاعی و کمیسیون حقوقی قضایی به مجمع ارائه شد.

علاوه بر لایحه پالرمو، لایحه «سی اف تی» هم هنوز بلاتکلیف است. دو لایحه دیگر از مجموعه چهارگانه لوایح مبارزه با پولشویی به تصویب رسیده.

دو روز قبل محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به اتفاق محمد جلال فیروزنیا، سفیر جمهوری اسلامی در بیروت به دیدار سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله رفت. در این دیدار ظریف به سید حسن نصرالله اطمینان داد که جمهوری اسلامی به حمایت‌هایش از حزب‌الله لبنان ادامه خواهد داد.

چنانچه مجمع تشخیص مصلحت، لوایح مبارزه با پولشویی را تصویب کند، احتمال دارد حمایت مالی از شبه‌ نظامیان حزب‌الله لبنان مختل یا دشوار شود.

ناتان سیلز، هماهنگ‌کننده امور مبارزه با تروریسم وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که ایران برای حمایت از حزب‌الله و گروه‌های فلسطینی سالانه یک میلیون دلار هزینه می‌کند.

مجید انصاری،  یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت از فشارهای مخالفان برای رد لایحه پالرمو خبر داده و گفته بود بعد از جلسه ۶ بهمن مجمع تشخیص مصلحت پیامک‌هایی مبنی بر «تهدید به قتل» دریافت کرده است. انصاری گفته بود نباید از همه‌پرسی و رفراندوم ترسید و اگر مجمع تشخیص مصلحت نتوانست در مورد پالرمو تصمیم‌گیری کند آن را به رفراندوم بگذارد.