قاضی‌پور: با انتشار روزنامه سراسری به ترکی برای ۴۰ میلیون ترک در ایران موافقت شد

نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس روز جمعه۳ اسفند ۹۷ خبر داد که مسئولان وزارت ارشاد  با انتشار روزنامه سراسری به زبان ترکی موافقت کرده است.

به گزارش وبگاه خبری انتخاب، نماینده ارومیه در مجلس همزمان با ۲۱ فوریه، روز جهانی زبان مادری با تاکید بر اینکه ۴۰ میلیون ترک در ایران زندگی می‌کنند، از موافقت مدیرکل امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار روزنامه‌ای سراسری به زبان ترکی خبر داد.

قاضی‌پور پس از دیدار سیدعلی حسینی، مدیرکل امور مجلس وزارت ارشاد در ارومیه گفت: «مذاکراتی درباره روزنامه سراسری به زبان ترکی با وزیر انجام شده که در این مذاکرات با راه‌اندازی این روزنامه موافقت شد و تا زمان چاپ نخستین نسخه این روزنامه، پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم.»

او همچنین تاکید کرد: «امروز دوم اسفند روز زبان مادری است و این روز را به تمام قومیت‌ها که اعتقاد به زبان مادری دارند و ۴۰ میلیون ترک زبان کشور تبریک می‌گویم. همچنین از صداوسیما درخواست می‌شود با سراسری شدن شبکه استانی آذربایجان‌غربی موافقت کند تا در ۲۴ ساعت شبانه روز برای تمامی ترک زبانان کشور شبکه سراسری به زبان ترکی داشته باشیم.»

اصل ۱۵ قانون اساسی ایران می‌گوید «زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.»