فرمانده آمریکایی: مین مورد استفاده در حمله به نفتکش ژاپنی مشابه مین‌های ایرانی است

یک فرمانده نیروی دریایی آمریکا گفت که حمله هفته پیش به نفتکش ژاپنی در دریای عمان ناشی از انفجار مین چسبان مشابه با مین‌های ایرانی بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شان کیدو این مطلب را روز چهارشنبه در یک نشست خبری در بندر فجیره واقع در شرق امارات گفت.

شان کیدو درباره نوع این مین‌ها گفت: «مین چسبانی که در این حمله استفاده شده قابل تشخیص است و شباهت آشکاری دارد با مین‌های ایرانی که پیش از این در انظار عمومی در رژه‌های نظامی ایران نمایش داده شده است.»

فرمانده ستاد مرکزی نیروی دریایی آمریکا از جمع‌آوری اثر انگشت و اثر دست از مین‌های مورد استفاده در این حملات خبر داد و گفت از این اطلاعات «برای تشکیل یک پرونده جنایی جهت مجازات عاملان این حمله استفاده خواهد شد.

شان کیدو همچنین با تأکید این‌که نفتکش ژاپنی به‌وسیله یک مین چسبان که به بدنه کشتی متصل شده آسیب دیده است، گفت: «این مین چسبان بالاتر از سطح آب قرار داشت و ظاهراً غرق شدن کشتی هدف نبوده است.»

هفته گذشته دو نفتکش در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند که آمریکا، بریتانیا و عربستان انگشت اتهام را به سپاه پاسداران ایران نشانه گرفتند.

در این میان، آمریکا عکس‌ها و ویدئوهایی منتشر کرده که ظاهرا نشان می‌دهد در ساعت ۴:۱۰ بعدازظهر پنج‌شنبه به وقت محلی، یک قایق گشتی سپاه پاسداران به کشتی آسیب‌دیده «کوکو‌کا کاریجس» نزدیک شده و یک «مین عمل‌نکرده را از بدنه این نفتکش‌ جدا کرد».

ایران ادعای دست داشتن در حملات هفته گذشته، همچنین حمله به چهار کشتی تجاری در آب‌های امارات در اردیبهشت‌ماه را به شدت تکذیب کرده است.