عدم تمدید معافیت نفتی رژیم ایران را از پا درمی‌آورد

در ادامه کارزار «فشار حداکثری» علیه جمهوری اسلامی، آمریکا قصد دارد یک نشست بین‌المللی با هدف ارتقای صلح، ثبات و امنیت در خاورمیانه با محوریت بررسی تهدیدهای ایران برگزار کند. از سوی دیگر رئیس گروه اقدام ایران نیز اعلام کرده است که معافیت‌ تحریم‌های نفتی ایران دیگر تمدید نخواهد شد.

به گزارش «شبکه آزادی» ایالات‌متحده آمریکا سال جدید میلادی را با افزایش فشارهای اقتصادی و سیاسی علیه رژیم ایران آغاز کرده و قصد دارد جمهوری اسلامی را وادار به مذاکره بر سر ۱۲ شرط معروف خود کند. برای تحقق این هدف، آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند که معافیت ۶ ماهه‌ای را که برای هشت کشور خریدار نفت ایران صادر کرده بودند، دیگر تمدید نخواهد شد.

پس از برقراری دور دوم تحریم‌ها در اواسط آبان، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود که هشت کشور شامل هند، چین، کره جنوبی، ژاپن، ایتالیا، ترکیه، تایوان و یونان مجازند به مدت ۶ ماه تا سقف مشخصی از ایران نفت بخرند. در حالی که برخی تحلیلگران سیاسی پیش‌بینی کرده بودند که این معافیت بار دیگر تمدید خواهد شد، روز شنبه ۲۲ دی‌ماه برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران آب پاکی را روی دست رژیم ایران ریخت و اعلام کرده که دیگر خبری از معافیت تحریمی نخواهد بود.

جمهوری اسلامی در بودجه ۱۳۹۸ پیش‌بینی کرده است که روزانه ۱٫۵ میلیون بشکه نفت صادر کند؛ اما با شرایط پیش رو بعید به نظر می‌رسد ایران بتواند بیشتر از ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز آن‌هم به طور قاچاقی نفت صادر کند. با توجه به اینکه حدود ۴۰ درصد از بودجه سال آینده به صادرات نفت متکی است، تحلیلگران اقتصادی پیش‌بینی کرده‌اند که اگر جمهوری اسلامی وارد مذاکره با آمریکا نشود، بخش بزرگی از بودجه جاری و عمرانی کشور محقق نخواهد شد.

رئیس گروه اقدام ایران درباره انسداد گلوگاه‌های ارزی کشور گفته است، «رژیم ایران حامی شماره یک تروریسم در جهان است و برای فعالیت‌های خود به پول نیاز دارد؛ اما ما قصد داریم این رژیم را از منابع مالی محروم کنیم.»

سایت «اقتصاد نیوز» درباره نیازهای مالی کشور در سال ۱۳۹۸ نوشته است «محاسبات نشان می‌دهد اگر دولت تصمیم به حفظ نرخ تسعیر ۵۷۰۰ تومانی برای بودجه سال آتی داشته باشد، نیاز به ۳۸ میلیارد دلار درآمد نفتی دارد. این سناریو در حالی محقق خواهد شد که دولت قادر به صادرات ۱٫۹ میلیون بشکه نفت با قیمت متوسط ۵۴ دلار در روز باشد.»

صادرات نفت ایران در حالی رو به صفر شدن می‌رود که تأمین حتی بخشی از هزینه‌ها از طریق مالیات‌ها نیز مورد تردید قرار دارد. رژیم ایران میزان مالیات‌های سال آینده را ۶ هزار میلیارد تومان افزایش داده و به ۱۲۶ هزار میلیارد تومان رسانده است؛ اما کاهش سطح تقاضا به دلیل افت قدرت خرید مردم و همچنین رکود عمیق در بخش‌های صنعت و خدمات، تحقق این میزان مالیات را شبیه یک آرزوی دست‌نیافتنی برای رژیم کرده است.

مجموع شرایط، این نتیجه را به دست می‌دهد که سال ۱۳۹۸ بحرانی‌ترین سال در تاریخ حیات جمهوری اسلامی خواهد بود؛ چراکه این بار آمریکا همه توان خود را بر جبهه اقتصادی متمرکز کرده و جمهوری اسلامی را با آتش توپخانه مورد حملات شدیدی قرار داده است. به نظر می‌رسد تا آمدن نمایندگان این رژیم پای میز مذاکره، این آتش‌بازی پایانی نخواهد داشت.

 

مجتبی احمدی