شورای نگهبان لایحه الحاق ایران به «مبارزه با تامین مالی تروریسم» را رد کرد

سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی خبر داد که این شورا لایحه پیوستن دولت ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) را رد کرده است. در حالیکه پیوستن ایران به این کنوانسیون با حواشی زیادی در ایران همراه شده، سخنگوی شورای نگهبان همچنین گفته این رد به معنای قطعی نیست و ضمنی گفت که تاکید مجلس می تواند زمینه بررسی آن در مجمع تشخیص مصحلت نظام را فراهم کند.

عباسعلی کدخدایی در حساب توئیتر خود نوشت که شورای نگهبان این لایحه را «واجدات ایرادات و ابهاماتی» دانسته که شامل «خلاف شرع، خلاف قانون اساسی و ابهام» است و این اشکال‌ها «در موعد مقرر» برای مجلس ارسال شده است.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد که نظر شورای نگهبان به معنای رد قطعی این مصوبه نیست و اگر مجلس بر نظر قبلی خود اصرار کند، لایحه برای بررسی بیشتر به مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد رفت.

دولت ایران که از سوی ایالات متحده به حمایت از تروریسم متهم است، برای خروج از فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) نیازمند مصوباتی است اما سه ماه پیش آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی با هرگونه اقدام در این مورد مخالفت کرد..

از یک ماه پیش زمزمه های در مجلس مطرح شد که  خامنه ای موافقت خود را با تصویب لوایح جدید برای خروج از لیست سیاه FATF اعلام کرده است.

دفتر خامنه ای در پاسخ به نامه علی لاریجانی، رییس مجلس، اعلام کرد که مخالفتی با بررسی این لایحه‌ها در مجلس ندارد و آن‌چه پیش از این گفته «مربوط به اصل کنوانسیون‌ها بود و نه کنوانسیون خاص».

پس از آن بود که نمایندگان مجلس مهرماه سال جاری لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم را با شر‌ط‌هایی، از جمله به رسمیت نشناختن اسرائیل – تصویب کرده بودند.