سیل چهره واقعی جمهوری‌اسلامی را نشان داد

میزان کارآمدی و توانایی دولت‌ها و حکومت‌ها را در شرایط حساس و غیرطبیعی می‌توان سنجید؛ شرایطی که بتواند ظرفیت‌های فکری، هوشیاری و آمادگی دولت را محک بزند و اثبات کند که نهادهای آن تا چه اندازه وقف مردم و کشور هستند. سیل‌های اخیر نیز چنین شرایطی را در ایران به وجود آورد که علاوه بر تبعات ناگوار آن، به طور عینی ثابت کرد که جمهوری اسلامی به دلیل فساد و سوءمدیریت، نه‌فقط در برابر حوادث، کارآمد، هوشیار و آماده نیست، بلکه با عملکرد خود موجب افزایش تلفات و رنج بیشتر مردم می‌شود.

به گزارش «شبکه آزادی» سیل، نوروز مردم را به یکی از تلخ‌ترین جشن‌های ملی ایران تبدیل کرد و داروندار ده‌ها هزار نفر را به نابودی کشید. شواهد و قرائن نشان می‌دهند گستردگی و حجم خسارت‌ها ارتباط مستقیمی با غافلگیری رژیم در مقابله با این رویداد طبیعی دارد؛ به‌بیان‌دیگر، سطح آمادگی نهادهای مدیریتی به‌اندازه‌ای پایین بود که مقامات رژیم در توجیه اوضاع اسف‌بار مردم سیل‌زده و میزان خسارت‌ها، اذعان کردند که «غافلگیر شدیم»!

در روزهای ابتدایی فروردین که سیل مناطق آق‌قَلا و گُمیشان را فرا گرفته بود، رسانه‌های حکومتی به‌ویژه صداوسیما تلاش کردند این حادثه را پوشش ندهند و از کنار آن بگذرند؛ اما ابعاد حادثه به ‌قدری گسترده و تلخ بود که سانسور رسانه‌ای را برای دستگاه پروپاگاندای حکومت ناممکن می‌کرد.

پنجم فروردین سیل به شیراز رسید تا ۲۱ نفر را در محله سعدیه و دروازه قرآن به کام مرگ ببرد و خسارت‌های گسترده‌ای را به خانه‌ها و تأسیسات شهری وارد کند. بر اساس اذعان دستگاه‌های دولتی، عدم لایه‌روبی رودخانه‌ها و احداث جاده روی کانال کناری دروازه قرآن دلایل خسارت‌های جانی و مالی سیل شیراز بودند.

بی‌تدبیری و ترجیح منافع باندی بر منافع ملی را در آق‌قلا و گمیشان هم می‌توان مشاهده کرد؛ جایی که سپاه پاسداران با احداث جاده و راه‌آهن مسیل‌ها را سد کرده و فاجعه‌ بزرگی را برای مردم پدید آورد.

بر اساس آمارهای رسمی، سیل‌های اخیر تاکنون ۷۶ نفر قربانی گرفته و حدود ۱۲۰۰ مصدوم به‌جا گذاشته است. مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند سیل و سیلاب‌ها تاکنون بین ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان خسارت به بار آورده که از این میزان ۱۳ هزار میلیارد تومان مربوط به کشاورزان است.

این حجم از خسارت‌های جانی و مالی در حالی است که پس از گذشت حدود ۲۷ روز از آغاز سیل‌ همچنان روند امدادرسانی‌ها به‌ کُندی انجام می‌شود؛ به طوری که بسیاری از سیل‌زدگان هنوز هم به امکانات اولیه برای ادامه زندگی دسترسی ندارند.

با وجود اینکه اخیراً محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ادعا کرده بود که به دلیل تحریم‌ها امکان دریافت کمک‌های خارجی وجود ندارد، کشورهای کویت، عمان، ژاپن، ترکیه، آلمان و فرانسه کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود را به دست هلال‌احمر ایران رسانده‌اند و چند کشور دیگر از جمله آمریکا و عربستان نیز آمادگی خود را برای امدادرسانی اعلام کرده‌اند که با مخالفت رژیم ایران روبرو شده است.

تصاویر و فیلم‌هایی که به طور مرتب در فضای مجازی منتشر می‌شوند، حاکی از این است که مردمِ مناطق سیل‌زده به‌ ویژه در خوزستان و لرستان از روند امدادرسانی‌ها ناراضی هستند و می‌گویند تاکنون نیروهای دولتی و هلال‌احمر به دادشان نرسیده‌اند.

اوضاع مردم در مناطق سیل‌زده به قدری بحرانی است که وزرای کشور، نیرو، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی روز یکشنبه ۲۵ فروردین به مجلس فراخوانده شدند تا گزارش‌های خود را درباره سیل ارائه دهند. ناصر موسوی لارگانی، نماینده فلاورجان با انتقاد از عملکرد دولت، گفت «امروز عده‌ای آمدند گزارش دادند و رفتند. ما چهار ساعت وقت مجلس را گرفتیم. این جلسات هزینه سنگینی برای کشور دارد. شاید اگر همین هزینه را به سیل‌زدگان می‌دادیم بهتر از ارائه این گزارش‌ها بود.»

انتقاد این نماینده از دولت در حالی است که خود مجلس از ۲۶ اسفند ۹۷ تا ۱۸ فروردین ۹۸ تعطیل بوده و حتی شرایط بحرانی کشور هم موجب نشد که نمایندگان این نهاد قانون‌گذار، جلسه‌ای فوق‌العاده تشکیل دهد.

ناظران می‌گویند سیل‌های اخیر با تمام تبعات ناگواری که برای مردم و کشور به همراه داشت، نشان داد که مسائل و مدیریت مشکلات کشور در اولویت برنامه‌های جمهوری اسلامی قرار ندارند و به همین دلیل واکنشی که نسبت به حوادث و رویدادها بروز می‌دهد، بسیار دیر و ناکافی است.

مجتبی احمدی