سپیده قلیان و افشای گوشه‌‌ای دیگر از شکنجه اسماعیل بخشی و تهمت جنسی علیه خود

خانم سپیده قلیان که همراه با تعدادی از کارگران نیشکر هفت‌تپه ازجمله اسماعیل بخشی در آبان ماه امسال بازداشت شد، روز چهارشنبه اعلام کرد که با اسماعیل بخشی شکنجه شده است. او نزدیک به یک ماه در زندان بود. حال او می‌گوید که در دوران بازداشت افزون بر کتک خوردن و ناسزا شنیدن، تهدید می‌شده که او را با کابل خواهند زد.

این فعال مدنی به واسطه توییت‌های خود با اعلام اینکه ماموران اطلاعات،‌ روز دوشنبه در ستاد خبری وزارت اطلاعات، موضوع شکنجه را ناشی از توهم او و اسماعیل بخشی دانسته‌اند،‌ در توییتر خود نوشته است که یادآوری ۳۰ روز رفتار وحشیانه و ضدبشری هنوز هم می‌تواند چشم‌هایش را خیس کند و تنش را بلرزاند.

سپیده قلیان در ارتباط با اعمال شکنجه نسبت به خود گفته است:

«ای کاش شکنجه به همان ضرب و شتم خلاصه می‌شد. وارد کردن اتهامات جنسی، در جایی که قطعاً حتی اگر فریاد می‌زدم صدایم به جایی نمی‌رسید، دردناک‌ترین قسمت ماجرا بود.» او نوشته است که ماموران اطلاعات گفته بودند که تنها در صورت قبول اتهامات جنسی، آزادش خواهند کرد. خانم سپیده قلیان در اشاره به تهدیدات بازجو نوشته است که به وی گفته شده اگر بیرون برود و دهانش را باز کند، ادعاها و اعترافات اجباری او و اسماعیل بخشی را در تلویزیون پخش می‌کنند و پودرشان خواهند کرد.

خانم سپیده قلیان همچنین بیان می‌کند که شکنجه آقای اسماعیل بخشی از زمان بازداشت تا انتقال به بازداشتگاه اطلاعات اهواز آنچنان شدید بود که در ۱۰ روز نخست بازداشت تصور می‌کرد که این فعال کارگری مرده است. او گفته در جریان دستگیری، شاهد کتک خوردن وحشیانه اسماعیل بخشی بوده و طی بازجویی‌ها، تحقیر او را دیده؛ به شکلی که چند بار او را مجبور کردند در مقابل دیگران به خودش هتاکی کند.

وی گفته است اسماعیل بخشی در زمان دستگیری می‌خواست مانع از کتک خوردن او (خانم قلیان) شود، اما خودش را چنان به باد کتک گرفتند که بیهوش شد. وی در ادامه توییت‌های خود نوشته است که با کابل تهدید شده تا اعترافات مورد نظر بازجوها را بیان کند. در این رابطه اسماعیل بخشی گفته، شکنجه‌ها چنان شدید بوده است که پس از آزادی هم دچار حمله عصبی می‌شود.

اعلام آمادگی خانم قلیان برای ادای شهادت در رابطه با شکنجه‌ها

در حالیکه مقام‌های قضایی و دولتی ایران در یک همدستی آشکار، شکنجه سپیده قلیان و اسماعیل بخشی را رد کرده‌اند و از جمله محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، گفته است وزارت اطلاعات و حکومت ایران می‌توانند از آقای بخشی برای حرف‌هایش شکایت کنند، سپیده قلیان ابراز آمادگی کرد که حاضر است در مورد خودش و اسماعیل بخشی، در دادگاهی عادلانه برای این شکنجه‌ها شهادت بدهد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت مجلس، با اشاره به فیلم‌هایی، از جمله آنچه که او اعترافات آقای بخشی نامیده، گفته است که هنگام بازداشت او، درگیری‌هایی رخ داده، اما شکنجه در کار نبوده است.  اسماعیل بخشی در رد این ادعای فلاحت پیشه، پرسیده است که چگونه با دست بسته می‌توانسته با کسی درگیر بشود