سپاه پاسداران و چالش هایی که ممکن است پس از قرار گرفتن در لیست تروریستی با آن روبه رو شود

ایالات متحده آمریکا، رسما سپاه پاسداران را به منظور افزایش فشار بین المللی بر ایران، به عنوان “سازمان تروریستی خارجی”  در فهرست خود جای داد.

ترامپ معتقد است که سپاه پاسداران “مهمترین ابزار دولت ایران در اداره و اجرای فعالیت های تروریستی اش در جهان” است.

مقامات ارشد آمریکایی پیش از این گفته بودند که دونالد ترامپ رئیس همواره بر این اعتقاد بوده است که سپاه پاسداران بایستی به عنوان “یک سازمان تروریستی” شناخته شود.

مایک  پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز اعلام کرد که این تصمیم در ظرف یک هفته اجرا خواهد شد. پومپئو گفت که ایالات متحده فشار حداکثر را حفظ خواهد کرد تا زمانی که دولت تهران “جاه طلبی های مرگبار” را رها کند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران خطاب به دولت آمریکا تأکید کرد: «شما بعد از حمله به هواپیمای مسافربری و کشتن مسافران بی‌دفاع هواپیما به دروغ گفتید که هواپیما را با هواپیمای نظامی اف ۱۴ اشتباه گرفتید و همه می‌دانند که این حرف چقدر بچه‌گانه و دروغ است. شما با این کار تروریستی خواستید بگویید که خط قرمز نمی‌شناسید، زنان و بچه‌ها را می‌کشید و پیام شما حمایت از تروریسم در منطقه بود».

روحانی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، گفت: «شما امروز با تحریم خود چه هدفی را دنبال می‌کنید؟ اگر مدعی هستید که با تحریم می‌توانید مانع پیشرفت و توسعه فناوری هسته‌ای ملت ایران باشید سخت در اشتباه هستید».

حالا ظاهرا راهی جز اجرای قانون مقابله با نقض حقوق بشربرای ایران باقی نمانده است.

قانون “مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه آمریکا در منطقه” در شهریور ۱۳۹۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

این قانون پاسخی به اقدام قانونگذاران آمریکا بود که طرح “قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات ساز ایران” را به تصویب رسانده بودند.

 مصوبه آمریکا عمدتا شامل تحریم کل سپاه پاسداران و موسسات و اشخاص مرتبط با این تشکیلات نظامی به اتهام حمایت از تروریسم، فعالیت‌های بی‌ثبات ساز در منطقه، ادامه برنامه موشکی و نقض حقوق بشر است.

لحظاتی پس از تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران از سوی ایالات متحده، وزیر خارجه ایران با استناد به این قانون به حسن روحانی پیشنهاد داد نیروهای آمریکایی در خاورمیانه در اقدامی مقابله‌ای، از سوی ایران وارد فهرست گروه های تروریستی شوند.

صدور روادید ورود به قلمرو جمهوری اسلامی ایران برای اشخاص مندرج در فهرست ممنوع است و قوه قضائیه موظف است کلیه اموال و دارایی‌های اشخاص مندرج در فهرست تحریم را در قلمرو تحت صلاحیت جمهوری اسلامی ایران توقیف کند.

اما به دنبال افزایش تنش ها برخی از رجال سیاسی و دولت مردان خارجی نیز از قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی حمایت کردند؛بنجامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با ابراز تاسف از این تصمیم، از “دوست دانیل تامپو” قدردانی کرد.

همپنین، در بیانیه وزارت امور خارجه بحرین، تصمیم آمریکا مورد استقبال قرار گرفت.

عربستان سعودی هم رضایت خود را از تصمیم ایالات متحده ابراز کرد.

یک منبع خبری وزارت امور خارجه که توسط خبرگزاری عربستان سعودی منتشر شده، گفته است: “تصمیم ایالات متحده، نتیجه درخواست های مکرر عربستان سعودی از سوی جامعه بین المللی در مورد نیاز به تروریسم تحت حمایت ایران بوده است”.

در سال ۵۷ پس از انقلاب اسلامی، سپاه پاسداران ایران تاسیس شد. سپاه طی این سالها در کشورهای منطقه نفوذ سیاسی و اقتصادی کرد و کنترل مرزهای ایران و کنترل خلیج فارس و تاسیسات هسته ای و پایگاه های نظامی ایران را بعهده گرفت.

ایران بصورت غیر رسمی دارای دو ارتش است. سپاه پاسداران یک ارتش کلاسیک برای محافظت از رژیم و مقابله با دشمن خارجی و دارای نیروی زمینی، هوایی و دریایی است.

نتایج اعلام ارتش قانونی یک دولت به عنوان گروه تروریستی قابل پیش بینی نیست. سپاه پاسداران گروه شبه نظامی مخوف است و مورد حمایت نیروهای دولتی. و به همین دلیل اجرای این تصمیم و تحت فشار قراردادن متحدان آمریکا برای قبول آن تنگناهایی بسیار جدی را به همراه خواهد داشت.

سپاه پاسداران نمایندگی بخش بزرگی از دولت ایران را به عهده  و نقش حیاتی برای حکومت ایران را دارد. اینکه آمریکا به تنهایی سپاه پاسدارن ایران در فهرست تروریستی قرار داده است ممکن است چالش های جدی را برای جمهوری اسلامی رقم زند.

چالش اصلی زمانی است که آمریکا علیه سپاه دست به اقدام ضربتی بزند و یا سپاه علیه نیروهای آمریکایی در منطقه وارد عمل شود و یا اینکه اتفاقی خارج از اراده مستقیم آمریکا و ایران بیافتد که تنش‌ها را وارد مرحله برخورد مستقیم کند.

آمریکا با سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران، تاکید بر نارضایتی در داخل و بالا بردن سطح جنگ لفظی که حالا با صفاتی مثل دزد و مافیایی خواندن حکومت و سیاستمداران ایرانی همراه شده که شرایط خاصی را برای حکومت ایران ایجاد کرده است حال باید دید که برگه برنده این قضایا به روی چه کسی می‌خندد.