سومین جلسه دادگاه فعالان محیط زیست ایران به صورت غیرعلنی برگزار شد

سومین جلسه محاکمه متهمان پرونده محیط زیستی در ایران، سه‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷، به صورت غیرعلنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برگزار شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، سومین جلسه محاکمه متهمان جاسوسی از مراکز نظامی کشور، موسوم به فعالان محیط زیست، به صورت غیرعلنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی و با حضور مستشار دادگاه برگزار شد.

بر اساس این گزارش، در این جلسه که وکلای تعیینی متهمان نیز حضور داشتند، نماینده دادستان تهران بخش‌های دیگری از کیفرخواست پرونده را قرائت کرد. تاریخ جلسه بعدی دادگاه متعاقبا اعلام خواهد شد.

پرونده موسوم به فعالان محیط زیست، هشت متهم دارد که برای چهار نفر به اتهام افساد فی الارض، سه نفر به اتهام جاسوسی و یک نفر هم به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، کیفرخواست صادر شده است. اتهام چهار متهم این پرونده در ابتدا جاسوسی بود که بعد به افساد فی الارض تغییر کرد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ۲۰ آبان ۱۳۹۷، درباره پرونده فعالان محیط‌ زیست و تغییر عنوان اتهامی تعدادی از متهمان از جاسوسی به افساد فی الارض گفت: کیفرخواست آنها تغییر نکرد بلکه عنوان آن تغییر کرد. اینکه در یک پرونده کیفرخواست چیزی باشد و بعد عنوان کیفرخواست تغییر کند، موضوع جدیدی نیست و تغییر عنوان اتهامی مسئله تازه و بعیدی به شمار نمی رود.

وی افزود: عنوان اولیه اتهامی این افراد جاسوسی بود و طبق ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی برخی جاسوسی‌ها می‌تواند تا افساد فی الارض هم پیش برود. این آقایان یکسری ادعاهایی می‌کردند و برخی نهادها می‌گفتند که آنها جاسوس نیستند و برخی افراد هم می‌گفتند جاسوس هستند که گزارش آن برای ستادکل نیروهای مسلح ارسال شد و ابزار و آلات آنها هم مورد بررسی قرار گرفت و سوال شد که ابزار و وسایل آنها برای چه کاری استفاده می‌شود. معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: بر اساس گزارش تکمیلی کارشناسان ستاد کل نیروهای مسلح و اعترافات متهمان و همچنین ارزیابی خسارت‌هایی که از این بابت وارد شده بود، این افراد مشمول ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی شناخته شدند.

به تازگی، لئوناردو دی‌کاپریو بازیگر شناخته شده سینمای آمریکا در توییتر خود از این هشت فعال بازداشت شده حمایت کرد.

دی‌کاپریو در حساب رسمی توییتر خود نوشت: «حافظان و کنشگران محیط زیست در سراسر جهان پیوسته غیرعادلانه بازداشت می‌شوند. ما باید در کنار آنهایی بایستیم که برای محافظت از آینده سیاره‌ ما و ساکنان آن، جانشان را به خطر می‌اندازند».

وی همچنین در توییتر، یک کارزار آنلاین را معرفی کرده که افراد می‌توانند با ثبت نام در‌آن صدای اعتراض‌شان را به بازداشت این فعالان محیط زیست در ایران مطرح کنند.