زیارت، سکس و دیگر هیچ!

زیارت، اقامت، غذا و سکس با کمترین هزینه در ایران، جذابیت زیادی برای مردان مجرد عراقی پیدا کرده است.

به گزارش «شبکه آزادی» پس از سقوط بی‌سابقه ارزش ریال، این روزها موجی از گردشگران عراقی راهی ایران شده‌اند تا تحت پوشش «زائر» نیازهای جنسی خود را برطرف کنند. گفته می‌شود تعداد گردشگران عراقی در ایران نسبت به سال گذشته ۹۰ درصد افزایش یافته است.

رواج پدیده «توریسم جنسی» در مشهد باعث شده است عده‌ای این شهر را با تایلند مقایسه کنند؛ اما واکنش عمده ایرانی‌ها به افزایش تعداد گردشگران عراقی که با هدف روابط جنسی به ایران می‌آیند، منفی بوده و اغلب کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتقاد از افزایش گردشگران عراقی در ایران، دولت را مقصر آنچه «اهداف کثیف» آن‌ها خوانده می‌شود، دانسته‌اند.

«مشهد تایلند تشیع» هشتگ داغ این روزهای فضای مجازی است که کاربران با استفاده از آن خشم خود را ابراز می‌کنند. یکی از کاربرانِ توئیتر دراین‌باره نوشته است: «یه زمانی جرات نمی‌کردن، دختر ایرانی رو مخفیانه با فریب دادن می‌بردن دوبی تقدیم عرب‌ها می‌کردند ولی دیگه ملت اینقد بی‌رگ شدن تو مقدس‌ترین مکان مذهبیشون ناموسشون خریدوفروش میشه.»

یک کاربر دیگر در توئیتر با تأکید بر اینکه مقصر افزایش روسپی‌گری دختران ایرانی حکومت است، نوشته: «اگر حکومت عرضه داشت و اقتصاد رو سر و سامون می‌داد، هیچ‌وقت دخترای مردم تن به این حقارت نمی‌دادند. این بی‌آبرویی از فقر و نداریه که مسئولیتش به عهده علی خامنه‌ای، سپاه و دولت هست.»

تن‌فروشی یا روسپی‌گری اگرچه در بسیاری از کشورها پدیده‌ای نرمال و عادی محسوب می‌شود، این روزها در ایران به مسئله‌ای بحث‌برانگیز تبدیل شده و رنگ و بوی ملی‌گرایی به خود گرفته است. به نظر می‌رسد نگرش منفی برخی از ایرانیان به اعراب و خاطره جنگ هشت‌ساله با عراقی‌ها به حساسیت‌های این موضوع دامن زده است.

۷۳۰۰ «خانه مسافر» در مشهد

طی روزهای اخیر ویدیوهایی در فضای مجازی منتشر شده است که نشان‌دهنده حضور مردان مجرد عراقی و دختران ایرانی در خانه‌های شخصی است؛ اما رسانه‌ها در ایران گزارش داده‌اند که این مکان‌ها تحت عنوان «خانه مسافر» به زائران عراقی اجاره داده می‌شوند. خبرگزاری خبرآنلاین در گزارشی نوشته است که شرط عراقی‌ها برای اجاره خانه مسافرها، دریافت خدمات جنسی است. این خبرگزاریِ وابسته به رژیم در ادامه گزارش خود اذعان می‌کند که بیش از شش هزار خانه مسافر در مشهد وجود دارند که مختص اجاره به مردان عراقی است. گفته می‌شود تعداد این خانه‌ها تا ۷ هزار و ۳۰۰ باب افزایش یافته است؛ اما تنها ۶ هزار مورد آن تحت نظارت پلیس اماکن قرار دارد. برای یافتن محل اقامت در مشهد و رزرو آن، کافی است در گوگل عبارت خانه مسافر را جست‌وجو کنید تا با صدها مورد از این دست روبرو شوید. قیمت‌ها هم چیزی بین ۳۰ تا ۴۰۰ هزار تومان متغیر است و بستگی به مدت اقامت زائر دارد.

محمد قانعی، رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی با اعلام اینکه هتل‌ها از پذیرش زنان و مردانی که صیغه محرمیت خوانده‌اند، منع شده‌اند گفته است: «همین مسئله منجر به رونق گرفتن خانه مسافر‌ها در شهر‌های مذهبی ایران شده است.» این مقام محلی که پیش‌تر، از گسترش پدیده توریسم جنسی در مشهد خبر داده بود، پس از حساسیت افکار عمومی به این موضوع، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر حرف خود را پس گرفته و گفته است: «من هرگز تائید نکرده‌ام که در مشهد از زنان ایرانی استفاده جنسی صورت می‌گیرد برای همین هم این استنباط و نقل‌قول از حرف‌هایم را کاملاً تکذیب می‌کنم.»

رونق توریسم جنسی پس از سقوط ریال

اگرچه مشهد، قم و اصفهان سال‌هاست مقصدی جذاب برای مردان عراقی و لبنانی محسوب می‌شود، این جذابیت برای آن‌ها پس از مشکلات اقتصادی ایران و کاهش بی‌سابقه ارزش ریال، دوچندان شده است. در همین ارتباط یکی از ویدیوهای جنجالی در اینترنت، چند زائر عراقی را نشان می‌دهد که با تمسخرِ اسکناس‌های ایرانی، می‌گویند با کمترین هزینه، بهترین غذاها را خوردند و با دختران ایرانی سکس کردند.

به‌تازگی نیز مهدی دانشمند، از آخوندهای معروف ایرانی در یکی سخنرانی خود با انتقاد از گسترش توریسم جنسی در ایران گفته است: «بعضی از عرب‌ها انقدر پر رو شده‌اند به خاطر اینکه [ارزش] پولشان پنج برابر پول ما شده. از کشورهای عربی میان تو ایران و خیلی راحت، واضح، بی‌پرده، خیلی ریلکس بگن ما نیاز داریم به زن و بعضی از هم‌وطن‌های خودمون برای مهمون‌های خارجی عرب برن زن ایرانی جور کنند. خاک تو سر همه‌مون.»

انتقاد از ورود گردشگران عراقی به ایران در حالی است که برخی بر این باورند این موضوع باعث رونق اقتصاد شهرهای مذهبی مانند قم و مشهد می‌شود. آمارها نشان می‌دهند ۳۰ درصد از جمعیت سه میلیون و ۳۸۰ هزار نفری مشهد حاشیه‌نشین و دچار فقر مطلق هستند. این مسئله هم‌زمان با زیارتی بودن این شهر، باعث گسترش تن‌فروشی به زائران داخلی و خارجی شده است.

مجتبی احمدی