رفتار خشونت آمیز پلیس با دختر پانزده ساله در پایتخت

خشونت در سیستم پلیسی، از شرقی ترین نقطه زمین تا غربی ترین نقاط این کره به چشم می خورد.

قسمت چشمگیری از نیروهای پلیس دنیا، برای مهار معترضین در برابر دولت ها بوجود آمده اند

“پارک پلیس” در محله تهرانپارس آنقدری نام آشنا نیست اما چند روزی ست که نامش در تیتر خبر ها به چشم می خورد، رسانه های داخلی و خارجی، بحث های داغی با این تیتر به مخاطبانشان ارائه دادند.

دختری در زیر دستان یک پلیس فریاد میکشید و درون خودروی پلیس پرتاب شد، ویدیوی انتشار یافته از این صحنه موجب جنجال در شبکه های اجتماعی شد.
به گفته پلیس پایتخت جرم فرد مضروب، آب بازی در ملاعام است!

پلیس پایتخت طبق گزارش های اولیه پس از انتشار و بازتاب فیلم برخورد خشونت آمیز مامور پلیس با این دختر، مدعی شد که این فرد در ابتدا حضور ماموران، مامور مذکور را مورد ضرب قرار داده است و مامور پلیس برای مهار رفتار این دختر، وی را به داخل خودرو منتقل کرده است! پلیس پایتخت هیچ اشاره ای به رفتار خشن پلیس متخلف نداشت و تنها اشاره کرد که با پلیس ضارب و فرمانده پلیس که در لحظه این اتفاق در پارک پلیس حضور داشته است طبق قانون برخورد خواهد شد.
همچنین پلیس مدعی شد که فیلم انتشار یافته، تنها قسمتی از این واقعه را نشان میدهد و قسمتی که دختر در حال ضرب و جرح مامور نیروی انتظامی بوده است را حذف کرده اند اما پلیس ادعای خود را اثبات نکرد و فیلمی که مدعی بود پلیس توسط این دختر مورد ضرب قرار گرفته است را منتشر نکرد!
با گذشت یک روز از بیانات مقامات در رابطه با برخورد با مامور خاطی، رییس پلیس پایتخت از توقف برخورد با مامور متخلف خبر داد.
در پی این تصمیم از سوی مسوولین انتظامی، انتقادات زیادی مطرح شد، عمده انتقادات از سوی فعالان حاضر در شبکه های اجتماعی و فعالان حقوق بشر صورت گرفت.
همچنین مقامات دولتی نسبت به رفتار پلیس، اندکی انتقاد وارد کردند.
سخنگوی دولت ضمن اشاره بر رفتار ناشایست ماموران انتظامیَ تاکید کرد: «نوع واکنش مأموران قانون، با جرم – اگر برفرض جرمی صورت گرفته – قطعاً این روش قابل قبول نبوده است و مطمئن هستیم رئیس شورای امنیت کشور هم در این زمینه تذکر لازم را داده است.».
او در ادامه تاکید داشت که فرمانده نیروی انتظامی هم از این برخورد راضی نبوده است.
مضروب شدن دختر پانزده ساله توسط پلیس به دلیل آب بازی، شاید تنها در کشور هایی رخ دهد که به دور از تمدن هستند.

واقعیت موضوع تا به این لحظه نشانگر این است که این دختر ضربه به پلیس وارد نکرده است و اگر طبق گفته پلیس پایتخت، مستنداتی از این ادعا وجود داشت تا کنون توسط نهادهای امنیتی انتشار یافته بود.

یکی از دوستان و همراهان فرد مضروب با ارسال توضیحاتی برای مسیح علینژاد گفته است: «ما در حال بازی در پارک بودیم که ماموران آمدند و دوست پانزده ساله مرا کتک زدند بدون هیچ گونه درگیری ای»
وی در ادامه تاکید کرد که بر خلاف ادعای پلیس ما حجاب داشته ایم و هیچ گونه رفتار غیرعادی در آن مکان نداشته ایم.

روز گذشته خبرنگار  ۲۰:۳۰
به محل وقوع این حادثه اعزام شد و با تهیه برنامه ای نشان دادند که تمام افراد شاهد، از حضور این دختران در پارک گلایه مند هستند و برخی از رفتار خشن پلیس ابراز خوشحالی می کنند اما تا مشخص شدن هویت افراد گفتگو کننده با خبرنگار امنیتی طولی نیانجامید!
یکی از این افراد محمدامین خادمی از اعضای بسیج و نیروهای مسلح سپاه بوده است.
این فرد با تهیه خودروی ون، تعدادی از بسیجیان منطقه را گرد می آورد و با سناریویی هماهنگ شده پیش از ورود خبرنگاران، جهت گفتگوهای کذب با خبرنگاران امنیتی در محل واقعه حاضر می شوند و پیش از ورود خبرنگاران در مقابل دوربین موارد دیکته شده را تکرار میکنند!
سیستم امنیتی جمهوری اسلامی در مقابله با حقیقت، رفتار های این چنین بسیاری داشته است، برای مثال در برخورد و سرکوب دراویش گنابادی، دلیل سرکوب این اقلیت مذهبی را خشونت این افراد اعلام کردند تا بر جوی خونی که ایجاد کرده اند، مهر تایید و انسانی قرار دهند.

سناریوهای امنیتی حاکمیت را فراموش نکنیم و زیر بار کذب گویی های رسانه های امنیتی نرویم.