دونالد ترامپ: رهبران ایران با من تماس بگیرند

رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت گفت که «مقام های ایرانی‌ها بسیار تهدیدآمیز» بوده‌اند و در عین حال گفت که آماده مذاکره با تهران است.

رئیس‌جمهوری آمریکا درباره ایران به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: «از زمانی که من از برجام خارج شدم اقتصاد آنها وضع افتضاحی پیدا کرده. تورمی دارند که آن‌طور که من شنیده‌ام بسیار بالاست. آخر هر هفته شورش دارند و حتی در طول هفته».

آقای ترامپ گفت: «کاری که آنها باید بکنند این است که با من تماس بگیرند، و با هم بنشینیم. ما می‌توانیم به توافق برسیم، یک توافق منصفانه، فقط می‌خواهیم سلاح هسته‌ای نداشته باشند. درخواست زیادی نیست، ما نمی‌خواهیم به ایران صدمه بزنیم. و کمک می‌کنیم که به وضع عالی برگردند».

وی تاکید کرد:‌ «من می‌خواهم آنها قوی و با عظمت باشند. اقتصاد قدرتمندی داشته باشند».

آقای ترامپ افزود: «آنها باید تماس بگیرند. اگر این کار را بکنند، ما آماده مذاکره هستیم».

وی با این حال مدعی شد که جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا با رهبران ایران در تماس است و به آنها گفته که این کار را نکنند.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده گفت: «جان کری زیاد با آنها حرف می‌زند و به آنها گفته که تماس نگیرند».

وی اقای کری را متهم کرد که «جلسات و تماس‌های تلفنی زیادی» با رهبران ایران دارد «و به آنها می‌گوید که چکار کنند. این نقض کامل قانون لوگان است».

بر اساس قانون لوگان که در سال ۱۷۹۹ تصویب شده است اگر افراد غیرمسئول با دولت‌های خارجی که با آمریکا اختلاف دارند مذاکره کنند مجرم شناخته می‌شوند.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که جان کری باید به این دلیل تحت تعقیب قرار گیرد.