دولت افغانستان تنها بانک ایرانی در کابل را بست

ایمل هاشور، سخنگوی بانک مرکزی به بی‌بی‌سی گفته که جواز آرین بانک به دلیل این‌که قانون و مقررات وضع شده دولت افغانستان درباره بانک‌داری را رعایت نمی‌کرد و از دستورات بانک مرکزی سرپیچی می‌نمود، لغو شد.

او افزوده که از طرف دیگر این بانک سهم ناچیزی در “حد صفر” در رشد و توسعه اقتصادی افغانستان داشت، بنابراین شورای عالی بانک مرکزی تصمیم به لغو جواز فعالیت آن گرفت.

آقای هاشور تصریح کرده است: در این تصمیم هیج انگیزه سیاسی وجود نداشت و تمام تصمیم در پرتو مسایل اقتصادی و به خصوص بخش مالی گرفته می‌شود.

او گفت که در گذشته نیز جواز سه بانک داخلی همانند کابل بانک، بانک توسعه‌ای افغانستان و بانک تجارتی توسط بانک مرکزی افغانستان لغو شد که دلیل آن نیز عدم رعایت قانون بود.

ایمل هاشور گفت که آرین بانک موظف به تصفیه حساب‌های خود شده و دیگر نمی‌تواند هیچ فعالیت بانکی انجام دهد.

این در حالی است که پیش از این، بانک مرکزی جواز فعالیت شعبه‌ای از بانک حبیب پاکستان را که در افغانستان فعالیت داشت، لغو کرد. دلیل بسته شدن آن نیز سر باز زدن این بانک از اجرای قوانین بانکداری افغانستان اعلام شده بود.

آرین بانک با سرمایه‌گذاری مشترک بانک‌های ملی و صادرات ایران و با نام مستقل آرین در سال ۲۰۰۴ آغاز به کار کرد. در آن زمان، هدف از ایجاد این بانک حل مشکلات مالی، ‌اقتصادی و بازرگانی موجود میان دو کشور عنوان شده بود و این‌که بتواند حضور بازرگانان ایرانی در افغانستان را سرعت دهد.

این بانک در ابتدا در شهر کابل فعالیت داشت و بعد شعبه آن در ولایت هرات نیز باز شد.

فعالیت این بانک در سال‌های اخیر بیشتر به دریافت هزینه ویزای جمهوری اسلامی ایران مختص شده و نتوانسته بود پلی میان سرمایه‌گذاران و بازرگانان دو کشور باشد.