حمله به تأسیسات نفتی عربستان؛ پای سپاه در میان است؟

حمله روز شنبه به پالایشگاه «بِقِیق» و پس از آن به حمله میدان نفتی «حقل خُریص» سطح تنش‌ها را در خاورمیانه افزایش داده و آمریکا نیز اعلام کرده در صورت مشخص شدن عامل این حمله، آماده «اقدام» است.

به گزارش «شبکه آزادی» با حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی تنش و تشنج در خاورمیانه وارد مرحله تازه‌ای شده و بار دیگر انگشت اتهام به سمت جمهوری اسلامی نشانه رفته است. رژیم ایران دست داشتن در حمله اخیر را تکذیب کرده و حوثی‌های یمن خود را عامل آن اعلام کرده‌اند؛ اما مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، جمهوری اسلامی را مسئول این حملات دانسته و گفته است «نشانی از این که این حملات از خاک یمن روی داده باشند در دست نیست.»

روابط رژیم ایران و عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ میلادی به این سو قطع و تهران بارها با ادبیات تند خود موجب افزایش سطح تنش‌ها با ریاض شده است. از سوی دیگر، ملاهای حاکم بر ایران تروریست‌های حوثی در یمن را همچنان حمایت مالی و نظامی می‌کنند و در چند مرحله مانع مذاکرات صلح عربستان با این گروه شده‌اند.

کارشناسان مسائل خاورمیانه می‌گویند تأسیسات نفتی «بِقِیق» و «حقل خُریص» حدود یک هزار کیلومتر با مرزهای یمن فاصله دارد و توانایی حوثی‌ها در سطحی نیست که بتواند عملیاتی به این وسعت و پیچیدگی را انجام دهند.

یک مقام آگاه آمریکایی نیز به خبرگزاری رویترز گفته است «شکی نیست که ایران مسئول این امر است. نمی‌توان از این موضوع فرار کرد. هیچ احتمال دیگری وجود ندارد.»

رویترز به نقل از این مقام آمریکایی که نخواسته است نامش فاش شود، نوشته است در حمله به تأسیسات سعودی‌ها ۱۹ نقطه با «موشک کروز» هدف قرار گرفته‌اند و شواهد حاکی از آن است که منطقۀ پرتاب، جایی در غرب یا شمال‌غربِ اهداف و از جانب ایران بوده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز روز یکشنبه در واکنش به حملات اخیر در توئیتر نوشته است «می‌دانیم چه کسی پشت حمله به پالایشگاه عربستان بوده و در صورت تائید آماده اقدام هستیم ولی منتظر می‌مانیم تا عربستان بگوید چه کسی مقصر است.»

حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی در حالی اتفاق افتاده است که کمتر از یک هفته به آغاز نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد باقی مانده و گمانه‌زنی‌ها پیرامون دیدار مقامات رژیم ایران و آمریکا داغ شده بود. در اواخر تیرماه امسال نیز وقتی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه رژیم ایران به نیویورک سفر کرده بود، سپاه تروریستی پاسداران نفتکش بریتانیایی «استِنا ایمپرو» را در خلیج‌فارس به گروگان گرفت.

به‌عبارت‌دیگر طی ماه‌های اخیر هرگاه فرصتی برای مذاکره میان رژیم ایران و آمریکا فراهم شده تا اختلاف‌ها حل شوند، هسته سخت قدرت دستور یک خرابکاری را صادر کرده و متعاقب آن، سپاه تروریستی پاسداران نیز عملیات‌های مختلف تروریستی را برای افزایش تنش و جلوگیری از مذاکره انجام داده است.

به نظر می‌رسد در حال حاضر راهبرد جمهوری اسلامی دوری از مذاکره با آمریکا، دریافت امتیازهای اقتصادی از قدرت‌های اروپایی و بازیابی توانایی‌های هسته‌ای خودش است تا اگر قرار به مذاکره هم شد، دیپلمات‌های خود را با دستی پر برای چانه‌زنی راهی این مذاکرات کند.

ایالات‌متحده آمریکا اردیبهشت پارسال به دلیل توسعه موشک‌های بالستیکی و فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی در منطقه، از توافق هسته‌ای خارج شد و پانزدهم مرداد همان سال دور نخست تحریم‌های خود را علیه این رژیم اِعمال کرد. تحریم صادرات نفت ایران نیز طی دو مرحله در آبان ۹۷ و اردیبهشت ۹۸ به اجرا گذاشته‌ شده است. برآوردها نشان می‌دهد رژیم ایران بر اثر تحریم‌ها از ۴۰ میلیارد دلار درآمد نفتی محروم شده است.

مجتبی احمدی