حرف های ضد و نقیض: آیا خامنه‌ای دستور مذاکره با آمریکا را صادر کرده است؟

ماه گذشته در نشست سران گروه ٧، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه پس از سفر غیرمنتظره ظریف، وزیر خارجه ایران به فرانسه و ملاقات با مقام های فرانسوی، ا آمادگی حسن روحانی برای ملاقات با دونالد ترامپ خبر داده بود که بعدا مقامات ایران چنین ملاقاتی را غیر قابل قبول دانستند و وزیر خارجه ایران هم گفت که ملاقات دوجانبه مقامات ایرانی و آمریکایی کاملا مردود است اما اگر آمریکا بار دیگر به برجام بازگردد، دو طرف می‌توانند در چارچوب این توافق با یکدیگر گفتگو کنند.

برخی از منابع از احتمال دیدار رئیسان جمهوری آمریکا و ایران در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل سخن گفته و مقامات آمریکایی نیز برای هرگونه ملاقاتی جهت طرح و مذاکره پیرامون خواست‌های دو طرف اعلام آمادگی کرده بودند اما در روزهای اخیر، مقامات ایرانی در سطوح مختلف و به دفعات چنین ملاقاتی را مردود دانسته‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید اگر آمریکا به توافق هسته‌ای بازگردد می‌تواند مانند دیگر طرف‌های توافق با ایران گفت‌وگو کند. او گفته که در غیر این صورت “در هیچ سطحی”  با آمریکا مذاکره نخواهد شد، “نه در نیویورک نه در غیر آن”.

وب سایت بی بی سی فارسی هم در یادداشتی به قلم حسین باستانی در اینباره نوشته است که انگار موضع قبلی آیت الله خامنه ای که “به هیچ وجه” با آمریکا مذاکره نخواهد شد، در بیانات جدید خود تبدیل شده به اینکه “هیچ مذاکره ای اتفاق نخواهد افتاد” مگر اینکه دولت دونالد ترامپ “به معاهده هسته ای بازگردد”. هرچند با قید این تبصره که در صورت تحقق چنین شرطی، گفتگو با واشنگتن در قالب مذاکرات ۱+۵ ممکن خواهد بود.

با توجه به اینکه دولت ایالات متحده، موکدا روشن کرده که به دنبال توافقی دوجانبه -و نه چندجانبه- با ایران در خارج از چارچوب برجام است، بعید است چنین سناریویی قابل تحقق باشد.

علیرغم اینکه روحانی پس از اجلاس سران گروه ۷ در بیاریتز و دریافت پیشنهاد فرانسه برای خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری اعلام کرده بود، آماده است برای حل مشکلات با هر کسی ملاقات کند، ‌در کمتر از ۲۴ ساعت حرف خود را پس گرفت.

دانلد ترامپ از زمان شروع مدت ریاست جمهوری‌اش در آمریکا، همواره اعلام کرده آماده ملاقات با مقامات ایران است. اما در حال حاضرآیت‌الله خامنه‌ای به عنوان تصمیم‌گیرنده اصلی در جمهوری اسلامی قبل از برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک تکلیف این ملاقات را روشن کرده است. چرا که آقای خامنه ای آستانه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با بیان اینکه همه مسئولان یکصدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد گفت که «این مذاکرات نه به صورت دوجانبه انجام خواهد شد، نه به صورت چندجانبه.»