جنتی: اگر برجام را آتش می‌زدیم امروز مایه دردسر نمی‌شد

به گفته رئیس مجلس خبرگان، اگر طبق توصیه رهبر جمهوری اسلامی برجام آتش زده می‌شد، امروز “مایه دردسر” نبود. خامنه‌ای گرچه پیش‌تر تهدید به “آتش زدن” برجام کرده بود، اما پس از خروج آمریکا از آن، دیگر این گفته را تکرار نکرد.

احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری، معتقد است چنانچه ایران در زمان تهدید رهبر جمهوری اسلامی به “آتش زدن” برجام چنین اقدامی را عملی می‌کرد، امروز این توافق دیگر “مایه دردسر” نبود.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در زمان کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیش از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا، روز ۲۶ خردادماه ۱۳۹۵ گفته بود: «ما برجام را نقض نمی‌کنیم لکن اگر طرف مقابل نقض کند که الان نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا دارند تهدید می‌کنند که برجام را پاره می‌کنیم؛ اگر آنها برجام را پاره کردند ما آن را آتش می‌زنیم.»

جنتی در اظهارات امروز خود در “ششمین جلسه مشترک هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با کمیسیون‌های داخلی دوره پنجم” با اشاره به همین سخنان رهبر جمهوری اسلامی گفت: «برجام مایه دردسر شده است و اگر آن‌روزی که رهبری فرمودند، ما آن را آتش می‌زدیم امروز با این شرایط مواجه نبودیم.»

احمد جنتی همچنین اقدام دولت در کاهش تعهدات ایران در قبال برجام را “کار خوبی” توصیف کرد و خواستار تداوم آن شد. او در عین حال گفت: «از این اروپایی‌های منافق نیز هیچ انتظاری نباید داشت.»

جنتی ۲۷ دی‌ماه سال گذشته (۱۳۹۷) نیز از دولت روحانی به خاطر آن که برجام را پس از خروج آمریکا از آن آتش نزده انتقاد کرده و گفته بود که این اقدام بایستی در نهایت توسط دولت صورت گیرد.

اما رهبر جمهوری اسلامی برخلاف گفته جنتی خواستار آتش زدن برجام نشده بود، بلکه تنها تهدید کرده بود که در صورت نقض این توافق از سوی یکی از طرفین، ایران هم به دست چنین اقدامی خواهد زد.

علی خامنه‌ای پس از خروج آمریکا از برجام نیز دیگر هیچگاه در سخنرانی‌های متعدد خود، به‌رغم رد هرگونه مذاکره با آمریکا یا تأکید بر “بی‌اعتمادی” به اروپا، تهدید پیشین‌اش را تکرار نکرد.

دولت و مذاکره‌کنندگان هسته‌ای جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده بودند که تمامی جزئیات مذاکرات که به توافق برجام انجامید، به طور کامل به اطلاع خامنه‌ای رسیده و او همواره در جریان روند مذاکرات بوده است.

رهبر جمهوری اسلامی خود نیز روز ۲۲ مردادماه سال گذشته به “اشتباه” خود در رابطه با برجام اعتراف کرده، اما در عین حال مذاکره‌کنندگان را به عبور از “خطوط قرمز تعیین‌شده” متهم کرده بود.

علی خامنه‌ای گفته بود: «مذاکرات برجام اشتباه بود. در موضوع مذاکرات بنده اشتباه کردم و به اصرار آقایان اجازه تجربه را دادم که البته از خطوط قرمز معین‌شده هم عبور کردند. رئیس‌جمهور اعتراف کرد اگر محدودیت‌های شما نبود ما امتیازات بیشتری می‌دادیم.»