تلاش بی‌نتیجه ایران برای تصرف یک نفتکش بریتانیایی

بر اساس گزارش‌های منتشر شده پنج قایق تندروی سپاه تلاش کرده‌اند یک نفتکش بریتانیایی را در تنگه هرمز متوقف کنند؛ تلاشی که در اثر ورود یک ناو بریتانیایی بی نتیجه به پایان رسیده است. سپاه پاسداران این خبر را تکذیب کرده است.

تلاش سپاه پاسداران برای متوقف کردن یک نفتکش بریتانیایی به تنش در آب‌های خلیج فارس افزوده است. این خبر از سوی شبکه خبری “سی‌ان‌ان” و “فاکس‌نیوز” آمریکا به نقل از منابع نظامی این کشور رسانه‌ای شده است. در این گزارش‌ها آمده  که پنج قایق تندروی متعلق به سپاه پاسداران تلاش کرده یک نفتکش بریتانیایی را در تنگه هرمز متوقف کرده و به آب‌های ایران بکشانند.

وزارت دفاع بریتانیا خبر تلاش ناموفق سه قایق تندروی ایران برای توقف کشتی بریتانیایی در تنگه هرمز را تایید کرده است.

سپاه پاسداران ایران ساعاتی پس از انتشار این گزارش این خبر را تکذیب کرد. روابط عمومی منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه در یک اطلاعیه نوشت: «گشت‌های شناورهای نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس طبق روش‌های جاری و ماموریت های ابلاغی برقرار و با هوشمندی، دقت و صلابت در حال انجام است و طی ۲۴ ساعت اخیر نیز هیچ مواجهه‌ای با شناورهای بیگانه از جمله شناورهای انگلیسی صورت نگرفته است.»

در ادامه این اطلاعیه تصریح شده که در صورت “داشتن دستور” منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه در محدوده جغرافیایی خود “بدون درنگ، با قاطعیت و به سرعت” نسبت به انجام آن اقدام می‌کند.

سی‌ان‌ان و فاکس‌نیوز به نقل از ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرده‌اند که ماجرای نزدیک شدن قایق‌های تندروی سپاه به نفتکش یاد شده توسط یک هواپیمای وابسته به نیروی هوایی آمریکا فیلمبرداری شده است. آمریکا هنوز این فیلم را در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است.

بیل اوربان، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا اعلام کرده است که وزارت دفاع آمریکا از ماجرای تلاش سپاه برای تصرف نفتکش بریتانیایی مطلع شده است. او گفته است: «تهدیدهای ناظر بر آزادی تردد بین‌المللی کشتیرانی نیاز به راه‌حلی بین‌المللی دارد.»