تعطیلی بزرگترین کارخانه واکسن‌سازی خاورمیانه در مهاباد

کارخانه واکسن سازی روناک که با نام کارخانه تولید فرآورده‌های زیستی روناک در مساحتی بالغ بر ده هزار متر مربع و با هزینه‌ای در حدود ۱۲ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی چند سال پیش در مسیر جاده مهاباد میاندوآب احداث شده بود، تعطیل شد و کارگران شاغل در این کارخانه بیکار شدند.

سرانجام پس از چند سال فعالیت نیمه جان کارخانه تولید واکسن تب برفکی روناک مهاباد که از قضا بزرگترین کارخانه خاورمیانه در این زمینه نامیده می‌شد، تعطیل شد.

 این کارخانه سال ۹۰ توسط رئیس جمهور وقت از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح شد اما مدتی بعد فعالیت‌هایش متوقف شد. اما در سال ۹۴ و با حضور مسئولان استانی و شهرستانی بار دیگر به بهره‌برداری رسید  و فعالیت‌هایش را از سر گرفت؛ تا اینکه  سرانجام در چند روز اخیر مسئولان این کارخانه اعلام کردند به دلیل عدم همکاری سازمان‌های مسئول برای خرید محصول داخلی این کارخانه، بالا رفتن قیمت ارز و مشکلات فراوان برای تامین مواد اولیه تعطیل شده است.

 بخش زیادی از تجهیزات این کارخانه توسط متخصصان داخلی طراحی شده و ظرفیت تولید آن حدود ۱۰۰ میلیون دوز در سال اعلام شده بود  که با این ظرفیت به گفته مسئولان توانایی صادر کردن محصول را نیز داشت.

یکی از مسئولان کارخانه روناک مهاباد با تایید خبر تعطیلی این کارخانه به این رسانه گفت: “واردات واکسن تب برفکی از ترکیه آن هم با قیمت چند برابر واکسن تولیدی در کارخانه روناک توسط نهادهای مسئول از یک طرف و افزایش قیمت ارز و وجود مشکل در تامین مواد اولیه از سوی دیگر سبب شده مقدار زیادی از واکسن‌ها انبار شده و به فروش نرسد و پس از چند ماه مقاومت سرانجام مجبور به تعطیلی کارخانه شدیم”.

وی افزود: “با تعطیلی کارخانه روناک ۲۵ نفر از پرسنل که به طور مستقیم در آنجا مشغول به‌کار بوده‌اند بیکار شده‌اند”.

از قرار تنها مشتری این واکسن سازمان دامپزشکی کشور بود  که واکسن را مستقیما در اختیار دامداران قرار می‌داد. اما عدم همکاری سازمان دامپزشکی در خصوص تامین مواد اولیه و مجوزهای مربوطه، کار این شرکت را با مشکل روبرو کرد، زیرا به گفته این مسئول  برای واکسن خارجی ارز و پول هست اما برای تولید داخل نه، اگر بخشی از پولی که صرف واردات می شود به این کارخانه تعلق می گرفت شاید  جان تازه‌ای به این کارخانه می‌داد..