تجمع اعتراضی کشاورزان سیر کار در پارس آباد مغان

تجمع اعتراضی کشاورزان سیرکار پارس آباد مغان واقع در استان اردبیل روز یکشنبه ۲۹اردیبهشت ماه ۹۸  در اعتراض به قیمت پایین و عدم خرید تضمینی محصولات کشاورزی خود،  با ریختن سیر در مسیر اقدام به مسدود کردن جاده مقابل انبارهای تعاونی اولتان کردند.

پارس‌آباد مغان دومین شهر بزرگ استان اردبیل در شمال غربی ایران است.

پیشتر بر اساس توافق بین کشاورزان و سازمان تعاون روستایی استان اردبیل جهت تاثیر مثبت بر بازار و جلوگیری از روند نزولی قیمت و حمایت از کشاورزان مظلوم، خرید توافقی سیر در شهرستان پارس آباد مغان را سازمان تعاون روستایی برعهده گرفته بود.

قیمت خرید هر کیلو سیر در اجرای طرح مذکور بین ۳۲۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان اعلام کرده بودند.

این در حالی است که سازمان تعاون روستایی میداند که قیمت گذاری صورت گرفته توسط دلالان پایین تر از این رقم و مبلغی در حدود ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان بوده است.

همچنین در یک اقدام اعتراضی یکی ازکشاورزان به دلیل قیمت پایین و هزینه بالای برداشت آن نسبت به قیمت بازار و همچنین عدم حمایت مسئولان سازمان تعاون از برداشت محصول سیر خود در روستای حاجیلو بخش اصلاندوز صرفه نظرکرده و مزرعه ۵ هکتاری سیر خود را شخم زد و نابود کرد.

قبلتر هم سازمان تعاون روستایی استان محل خرید این محصول را مجتمع انبارهای تعاون روستایی پارس آباد واقع در روستای اولتان اعلام کرد.

قابل توجه اینکه: به برکت دلالان هم اکنون سیر مغان از مزرعه تا بازار بالای هزار تومان خریدار ندارد و با وجود خرید توافقی سیر از سوی سازمان تعاون روستایی، اما حجم برداشت سیر منطقه بالا بوده و تعاون روستایی قادر به خرید همه نبوده و نیازمند خرید تضمینی از سوی دولت است.