تبادلات بانکی تجار رژیم با چین متوقف شد

رییس اتاق مشترک بازرگانی جمهوری اسلامی و چین گفت: در حال حاضر هیچ بانک چینی با تجار ایرانی فعالیت نمی‌کند.

به گزارش تسنیم، اسدالله عسگراولادی با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ بانک چینی با تجار ایرانی فعالیت نمی‌کند، اظهارداشت:همین موضوع عاملی شده تا صادرات به این کشور متوقف شود.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی در حال رایزنی برای ادامه همکاری بانکی با طرف چینی است، افزود: هنوز این رایزنی ها نتیجه نداده است.

وی تصریح کرد: من اصلاً نمی‌توانم پول خود را وارد کشور کنم در نهایت هم اگر پول خود را به کشور نیاوریم متهم به قاچاق می‌شویم.

تحریم بانکی که پول نفت را می داد

در پی تهدیدهای آمریکا به اعمال تحریم‌های جدید علیه رژیم ایران، بانک چینی کونلون اعلام کرده که معاملات مالی خود با ایران را از هفته آینده قطع خواهد کرد. سهام عمده این بانک متعلق به شرکت ملی نفت چین است.

به گزارش رویترز به نقل از “منابع معتبر” بانک کونلون چین اعلام کرده است که همه مبادلات مالی خود با ایران را از تاریخ دوشنبه ۸ آبان‌ماه (۳۰ اکتبر) متوقف خواهد کرد. این بانک از مشتریان خود خواسته است که تسویه حواله‌های ارزی و تبادلات مالی با ایران را تا این تاریخ انجام دهند.

بانک کونلون در هفته گذشته مبادلات مالی خود با بانک‌های ملت، پارسیان و سینا را نیز متوقف کرده بود. نام این سه بانک در فهرست اسامی نهاد‌ها و موسسات مالی بود که خزانه‌داری آمریکا در هفته گذشته تحریم آن‌ها را اعلام کرده بود.

این بانک مهم‌ترین موسسه مالی تبادلات ارزی و تجاری میان ایران و چین است. مسئولان بانک از مشتریان خود خواسته‌اند تسویه حواله‌های ارزی خود با ایران را تسریع کنند.

رویترز در این گزارش که روز سه‌شنبه ۲۳ اکتبر (اول آبان) منتشر شده نوشته است که مشخص نیست برای چه مدت بانک کونلون به تعلیق سرویس تبادلات مالی با ایران ادامه خواهد داد. همچنین مشخص نیست که پرداخت خرید نفت ایران چگونه از این طریق تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

مدیران بانک کونلون از پاسخ مشخص در این باره به خبرنگار رویترز خودداری کرده‌اند.

چین خریدار اصلی نفت ایران است و تقریبا تمامی پرداخت پول فروش نفت از طریق بانک کونلون انجام می‌گیرد.